The Buzz

HomeBlanchard River BuzzCourier Winter Composite Sports Schedule & Results

Courier Winter Composite Sports Schedule & Results

Here is the 2012-13 Courier Composite Sports Schedule for the winter 2012-13 sports season. It’s a complete daily listing of prep boys and girls basketball games for the entire NW District as well as area wrestling, bowling, swimming, hockey and gymnastics schedules along with daily schedules for the University of Findlay, Ohio Northern and Bluffton University.  A reminder all schedules are subject to change at Mother Nature’s whim.

We’ll update the scores daily throughout the season….

SCHEDULE
Monday’s Events, Nov. 26
Prep Bowling
Eastwood at Fostoria, 4
Defiance at Patrick Henry, 4
Prep Swimming
Upper Sandusky & Crestline at Colonel Crawford, 5:30
Girls Basketball
Monday’s Games
NW Ohio Games
Fayette at Liberty Center
Minster at Wapakoneta

SCHEDULE
Tuesday’s Events, Nov. 27
College Athletics
WOMEN’S BASKETBALL — Bluffton at Oberlin, 7:30
Prep Bowling
Fostoria & New Riegel at Tri-County League matches at Heritage Lanes, 4
Prep Swimming
Wapakoneta at Findlay, 6:30

PREP GIRLS BASKETBALL
Tuesday’s Nov. 27 Results
Northern Lakes League
Anthony Wayne 64, Bowling Green 59
Napoleon 47, Maumee 23
Perrysburg 53, Sylvania Northview 32
Sylvania Southview 57, Springfield 52, OT
Other NW Ohio Games
Ada 49, Cory-Rawson 35
Archbold 50, Wauseon 44
Ashland Senior 50, Norwalk Senior 44
Ayersville 50, Montpelier 32
Bluffton 52, Upper Scioto Valley 48, OT
Buckeye Valley 58, Fairbanks 41
Carey 61, Colonel Crawford 47
Clyde 78, Fremont St. Joseph 57
Coldwater 58, Spencerville 31
Columbus Grove 60, Hardin Northern 23
Danville 69, Marion Catholic 37
Delphos Jefferson 57, Fairview 20
Evergreen 66, Otsego 61
Fort Jennings 42, Lima Cent. Cath. 39
Fort Loramie 55, New Knoxville 51
Fredericktown 48, Ontario 32
Galion Northmor 38, Buckeye Central 33
Galion Senior 56, Marion Harding 47
Gibsonburg 37, Old Fort 33
Holgate 51, Bryan 35
Hopewell-Loudon 56, Vanlue 21
Lake 43, Swanton 35
Lincolnview 58, Hicksville 43
Mansfield Christian 78, Kingsway Christian School 19
Mansfield Madison 71, Ashland Crestview 64
Mansfield Senior 56, Shelby 54
Mansfield St. Peter’s 64, Clear Fork 54
McComb 73, Lima Perry 33
Minster 58, Mississinawa Valley 31
Mohawk 51, Bucyrus 27
New London 37, Sullivan Black River 31
New Riegel 48, Woodmore 40
Northwestern 52, Ashland Mapleton 26
Norwalk St. Paul 48, Castalia Margaretta 46
Ottawa Hills 47, Rossford 35
Patrick Henry 56, Defiance 20
Paulding 44, Antwerp 38
Pettisville 49, Delta 46
Plymouth 58, Crestline 42
Port Clinton 62, Sandusky Senior 49
Riverdale 60, North Baltimore 54
Seneca East 58, Monroeville 48
South Central 68, Sandusky St. Mary’s 47
St. Henry 47, Wapakoneta 38
St. Wendelin 48, Liberty-Benton 47
Tiffin Columbian 51, Fremont Ross 49, OT
Tinora 56, Stryker 55, 2-OT
Toledo St. Ursula 56, Toledo Woodward 45
Upper Sandusky 66, Fostoria Senior 33
Van Buren 46, Eastwood 30
Wayne Trace 71, Parkway 63
Western Reserve 63, Huron 37
Willard 44, Lexington 26

SCHEDULE
Wednesday’s Events, Nov. 28
Girls Basketball
Wednesday’s Games
Other NW Ohio Games
Kenton 59, Benjamin Logan 54
Vermilion 55, Milan Edison 51

SCHEDULE
Thursday’s Events, Nov. 29

PREP GIRLS BASKETBALL
Thursday’s Results
Blanchard Valley Conference
Arcadia 59, Vanlue 22
Arlington 42, Liberty-Benton 41
McComb 67, Leipsic 66
Pandora-Gilboa 51, Cory-Rawson 33
Van Buren 55, Hardin Northern 37
Three Rivers Athletic Conference
Findlay 43, Tol. Cent. Catholic 41
Lima Senior 77, Toledo St. Ursula 4
Oregon Clay 57, Fremont Ross 36
Toledo Notre Dame 49, Toledo Whitmer 40
Toledo St. Ursula at Toledo St. Ursula
Midland Athletic League
New Riegel 50, Lakota 18
Other NW Ohio Games
Ashland Senior 55, Lodi Cloverleaf 48
Ayersville 54, Miller City 32
Cardinal Stritch 51, Toledo Bowsher 39
Celina 59, Tiffin Calvert 53
Chandler Park Academy (Mich.) 70, Toledo Waite 50
Continental 62, Hicksville 35
Convoy Crestview 59, Tinora 55
Crestline 42, Marion Catholic 32
Edgerton 52, Paulding 18
Elida 58, Columbus Grove 54
Gibsonburg 47, Toledo Woodward 39
Kalida 49, St. Marys Memorial 44
Kidron Central Christian at Mansfield Christian
Lakewood Park Christuan (Ind.) 77, Fairview 45
Lima Bath 50, Coldwater 39
New Bremen 51, Troy Christian 30
North Central 54, Hamilton, Ind. 40
Norwalk St. Paul 45, Huron 37
Ontario 61, Mansfield Madison 53
Orrville 80, Canal Fulton Northwest 20
Plymouth 50, Buckeye Central 42
Port Clinton 55, Danbury 28
Upper Scioto Valley 45, Riverdale 36
Versailles 65, Tipp City Tippecanoe 62
West Holmes 85, Dover 24
West Liberty-Salem 56, Riverside 22
Worthington Christian 57, Fairbanks 33

SCHEDULE
Friday’s Events, Nov. 30

PREP GIRLS BASKETBALL
Friday’s Results
Midland Athletic League
Carey 55, Mohawk 44
Hopewell-Loudon 66, St. Wendelin 56
North Baltimore 65, Old Fort 23
Seneca East 61, Fremont St. Joseph 40
Northern Buckeye Conference
Eastwood 45, Otsego 40
Elmwood 62, Fostoria Senior 43
Genoa 50, Lake 35
Rossford 44, Woodmore 40
Northwest Ohio Athletic League
Archbold 83, Liberty Center 32
Patrick Henry 56, Delta 52
Swanton 41, Montpelier 31
Wauseon 38, Evergreen 26
Northern Lakes League
Bowling Green 70, Maumee 48
Perrysburg 55, Sylvania Southview 32
Anthony Wayne 59, Springfield 38
Sylvania Northview 43, Napoleon 36
Buckeye Border Conference
Fayette 53, Pettisville 51
Hilltop 56, Edon 45
Stryker 49, North Central 40
Other NW Ohio Games
Edgerton 49, Bryan 33

PREP BOYS BASKETBALL
Friday’s Results
Other NW Ohio Games
Arlington 56, Fort Jennings 35
Ashland Mapleton 47, Lucas 34
Ashland Senior 48, Marion Elgin 32
Bellevue at Port Clinton, postponed
Berlin Hiland at West Holmes, postponed
Bluffton 51, Lima Perry 37
Botkins 52, Riverside 48
Buckeye Central 51, Plymouth 39
Castalia Margaretta 49, Western Reserve 39
Celina 70, Bellefontaine 57
Clear Fork 69, Ashland Crestview 36
Clyde 58, Tiffin Columbian 54
Convoy Crestview 50, Van Wert 43
Elida 68, Lima Cent. Cath. 63, 2-OT
Fairbanks 53, Triad 46
Findlay 69, Fostoria Senior 35
Fort Loramie 51, New Knoxville 34
Fort Recovery 58, St. Marys Memorial 43
Hicksville 77, Fairview 41
Leipsic 50, Holgate 33
Lima Bath 61, Lima Shawnee 43
Lodi Cloverleaf 70, Wooster Senior 67
Mansfield Christian 60, Monroeville 37
Mansfield Senior 77, Lima Senior 67
Marion Harding 69, Cardington 45
McComb at Ayersville, postponed
Miller City 68, Tinora 51
Minster 63, Sidney Lehman 60
Mount Gilead 56, Ridgemont 52
Mount Vernon 56, Lexington 54
New Bremen 58, Allen East 56
New London 52, Milan Edison 37
New Riegel 51, Upper Scioto Valley 49
Norwalk Senior 73, Sandusky Perkins 59
Norwalk St. Paul 54, Huron 52
Ontario 79, Mansfield St. Peter’s 47
Ottawa Hills at Van Buren, postponed
Ottoville 42, Cory-Rawson 29
Paulding 61, Continental 49
Perrysburg 48, Toledo St. Francis 34
Riverdale 7038, Hardin Northern 0
Sandusky Senior 45, Toledo Waite 40
Sandusky St. Mary’s 80, Tiffin Calvert 71
Shelby 35, Mansfield Madison 34
St. Henry 67, Spencerville 51
Toledo Bowsher 74, Springfield 69
Toledo Emmanuel Baptist 75, Bettsville 21
Toledo Scott at Tol. Cent. Catholic, postponed
Toledo Woodward 48, Lima Temple Christian 45
Vanlue 53, Delphos Jefferson 45
Wapakoneta 69, Piqua 49
Wayne Trace 72, Lincolnview 49
Waynesfield 52, Parkway 51
Willard 44, Upper Sandusky 29
Wynford 81, Ridgedale 68

SCHEDULE
Saturday’s Events, Dec. 1

PREP BOYS BASKETBALL
Saturday’s Results
North Central Conference
Bucyrus 51, Crestline 29
Other NW Ohio Games
Adams Central, Ind. 56, Parkway 51
Anthony Wayne 61, Toledo Start 29
Archbold 55, Wauseon 53
Arlington 66, Ada 55
Ashland Senior 49, Marion Harding 29
Ayersville 52, Fort Jennings 45
Benjamin Logan Tip-Off Classic at Riverside
Carey 59, Riverdale 56
Colonel Crawford 63, Mansfield Christian 41
Columbus Grove 63, Van Buren 42
Continental 40, Lima Temple Christian 39
Convoy Crestview 60, Wayne Trace 40
Delta 56, Pettisville 43
Edgerton 60, Stryker 44
Edon 54, Fairview 38
Elmwood 67, North Baltimore 40
Evergreen 59, North Central 41
Fort Recovery 64, Greenville 56
Fremont Ross 50, Toledo Waite 41
Galion Senior 64, Galion Northmor 54
Hardin Northern 64, Village Academy 60
Huron 74, Gibsonburg 39
Lakota 66, Arcadia 39
Lexington 58, Willard 54
Lima Bath 67, Elida 65, 2-OT
Lima Cent. Cath. 70, Lima Shawnee 56
Mansfield Senior 72, Toledo Scott 65
Maumee Valley Country Day 46, Fayette 45
Minster 55, Spencerville 54
New Bremen 49, Troy Christian 41
New Riegel 53, Buckeye Central 49
Old Fort 85, Danbury 35
Otsego 59, Swanton 53
Ottawa-Glandorf 80, Bryan 32
Pandora-Gilboa 44, Allen East 35
Paulding 56, Antwerp 37
Pickerington 71, Toledo Rogers 69
Plymouth 69, Lucas 34
Seneca East 66, Monroeville 52
Shekinah Christian 66, Marion Catholic 39
Shelby 57, Orrville 56
Sidney Lehman 76, Ridgemont 59
St. Henry 59, Russia 50
Sylvania Northview 56, Rossford 45
Tiffin Columbian 54, Port Clinton 36
Tinora 48, Liberty Center 38
Toledo St. John’s 55, Shaker Heights 41
Upper Scioto Valley 74, St. Wendelin 49
Van Wert 59, Lincolnview 35
Vanlue 49, Kalida 33
Vermilion 71, Castalia Margaretta 55
Versailles 71, Celina 67
Wapakoneta 59, Indian Lake 37
Waynesfield 65, Triad 53
Western Reserve 67, Lorain Brookside 48
Woodmore 56, Toledo Woodward 50
Wynford 75, Mohawk 57

PREP GIRLS BASKETBALL
Saturday’s Results
North Central Conference
Colonel Crawford 61, Bucyrus 44
Northern Ohio League
Bellevue at Tiffin Columbian, postponed
Shelby 46, Norwalk Senior 31
Willard 47, Sandusky Senior 45
Sandusky Bay Conference
Clyde 59, Castalia Margaretta 25
Huron 49, Sandusky St. Mary’s 22
Port Clinton 45, Oak Harbor 31
Sandusky Perkins 45, Milan Edison 34
Other NW Ohio Games
Ada 39, Arcadia 34
Allen East 62, Waynesfield 51
Ashland Mapleton 55, Lucas 33
Bluffton 48, Fort Jennings 43
Botkins 48, Riverside 17
Celina 61, New Bremen 25
Clear Fork 52, Galion Senior 44
Delphos St. John’s 38, St. Marys Memorial 36
Fort Recovery 62, Wapakoneta 59
Holgate 43, Miller City 29
Kalida 50, Ottawa-Glandorf 41
Marion Local 72, Lima Shawnee 44
Minster 75, Sidney Lehman 24
Ottoville 70, Lincolnview 32
Shekinah Christian 91, Marion Catholic 25
South Central 82, Mansfield Temple Christian 12
St. Henry 48, Ansonia 33
Toledo Waite 65, Dayton Meadowdale 52
Toledo Woodward at Springfield
Upper Sandusky 55, Marion Harding 35
Vanlue 49, Ridgemont 36
Vermilion 63, New London 32
Versailles 74, Covington 33
Village Academy 43, Hardin Northern 30
West Holmes 49, Hathaway Brown 45
Wooster Senior 59, Green 44
Wynford 55, New Riegel 47

SCHEDULE
Sunday’s Events, Dec. 2
Junior Varsity Hockey
Eastwood at Findlay, 10:20 a.m.

SCHEDULE
Monday’s Events, Dec. 3

PREP BOYS BASKETBALL

Monday’s Results

Midland Athletic League

Lakota 97, Bettsville 6

Other NW Ohio Games

Delta at Toledo Christian

Fayette 49, Sand Creek, Mich. 32

Hicksville 48, Montpelier 36

Holgate 52, North Baltimore 27

Wayside Christian 46, Heritage Christian 34

 

PREP GIRLS BASKETBALL

Monday’s Results

Three Rivers Athletic Conference

Tol. Cent. Catholic 69, Fremont Ross 33

Other NW Ohio Games

Ayersville 54, Delta 45

Indian Lake at Kenton

Toledo Christian 45, Edgerton 39

Jeromesville Hillsdale 53, Lucas 37

Genoa 67, Northwood 29

Otsego 44, Lakota 31

Pettisville 39, Evergreen 29

Toledo Notre Dame at Toledo Start

Oregon Clay 40, Lake 30

SCHEDULE

Tuesday’s Events, Dec. 4  

PREP GIRLS BASKETBALL
Tuesday’s Results
Putnam County League
Ottoville 77, Fort Jennings 23
Sandusky Bay Conference
Castalia Margaretta 65, Port Clinton 28
Clyde 67, Sandusky St. Mary’s 31
Oak Harbor 63, Milan Edison 30
Sandusky Perkins 53, Huron 49
Other NW Ohio Games
Ada 52, Upper Scioto Valley 40
Allen East 74, Hardin Northern 15
Anthony Wayne 50, Wauseon 46
Archbold 80, Fairview 36
Ashland Senior 54, Sandusky Senior 26
Bryan 60, Wayne Trace 54
Carey 63, Pandora-Gilboa 51
Celina 78, Lima Senior 50
Clear Fork 57, Mount Vernon 46
Coldwater 48, National Trails 37
Colonel Crawford 57, Seneca East 28
Continental 48, Columbus Grove 25
Convoy Crestview 56, Parkway 38
Cory-Rawson 59, Miller City 53
Delphos St. John’s 41, Van Wert 29
Edon 40, Antwerp 38
Elida 58, Spencerville 49
Elmwood 85, Bowling Green 76, 2-OT
Fremont St. Joseph 45, Danbury 39
Galion Senior 56, Galion Northmor 33
Holgate 53, Liberty Center 35
Lakota 38, Fostoria Senior 23
Lexington 34, Tiffin Columbian 20
Liberty-Benton 53, Riverdale 31
Lima Bath 42, Anna 41
Lima Shawnee 60, Marion Harding 34
Mansfield Madison 62, Loudonville 43
Mansfield St. Peter’s 66, Buckeye Central 40
Mohawk 37, Wynford 31
Montpelier 48, Stryker 38
North Central 56, Camden-Frontier, Mich. 17
Patrick Henry 69, Tinora 59
Paulding 37, Hicksville 33
Rittman 33, Ashland Mapleton 32
St. Wendelin 64, Marion Catholic 29
Swanton 38, Maumee 32
Tiffin Calvert 63, Norwalk St. Paul 39
Toledo Whitmer 52, Springfield 39
Upper Sandusky 57, Willard 38
Western Reserve 62, Bellevue 47

PREP BOYS BASKETBALL
Tuesday’s Results
Midland Athletic League
Hopewell-Loudon 70, Tiffin Calvert 61
Other NW Ohio Games
Bowling Green 43, Findlay 32
Evergreen 75, Northwood 41
Fairbanks 61, Benjamin Logan 48
Fremont St. Joseph 52, Eastwood 47
Kalida 67, Lima Perry 37
Kenton 59, Waynesfield 52
Lima Senior 64, Wapakoneta 58
Mansfield Christian 81, Crestline 36
Mount Gilead 52, Bucyrus 45
Mount Vernon 57, Marion Harding 46
North Union 105, Ridgemont 54
Old Fort 74, Woodmore 54
Ontario 77, Ashland Crestview 48
Tinora 57, Delta 46
Toledo Bowsher 100, Sandusky Senior 55
West Holmes at Wooster Triway, postponed
Wooster Senior 54, Canton Timken 47
Put-in-Bay 52, Ohio Deaf 23

SCHEDULE

Wednesday’s Events, Dec. 5

College Athletics

MEN’S BASKETBALL — Bluffton 73, Kalamazoo 65

Ohio Northern at Baldwin-Wallace (OAC), 7:30

WOMEN’S BASKETBALL — Ohio Northern 64, Baldwin-Wallace 42

Mount Saint Joseph 48, Bluffton 47

Prep Bowling

Fostoria at Woodmore, 4

Prep Wrestling

Carey 36, Riverdale 33

Carey 60, North Baltimore 6

Riverdale 71, North Baltimore 6

Columbus Grove 51, Cory-Rawson 22

Freshmen Girls Basketball

Findlay at Toledo Central Catholic, 5

Freshmen Boys Basketball

Findlay at Toledo Central Catholic, 6:30

PREP GIRLS BASKETBALL

Wednesday’s Games

Toledo City League

Toledo Rogers 88, Toledo Bowsher 22

Toledo Waite 64, Toledo Scott 45

Toledo Start 54, Toledo Woodward 25

Other NW Ohio Games

North Baltimore 59, Lima Perry 49

Lorain 45, Sandusky 23

SCHEDULE
Thursday’s Events, Dec. 6

Boys Basketball

Thursday’s Dec. 6 Results

North Central Conference

Wynford 45, Buckeye Central 41

Northern Lakes League

Bowling Green 72, Sylvania Southview 67

Maumee 48, Sylvania Northview 44

Perrysburg 38, Springfield 32

Buckeye Border Conference

Fayette 45, Edon 29

Pettisville 49, North Central 39

Stryker 43, Hilltop 42

Other NW Ohio Games

Africentric Early College 72, Marion Harding 65

Colonel Crawford 73, Galion Northmor 63

Crestline 70, Mansfield Temple Christian 54

Marion 70, Heritage Christian 48

Wauseon 32, Holgate 24

 

Girls Basketball

Thursday’s Results

Blanchard Valley Conference

Arlington 54, Vanlue 14

Leipsic 63, Arcadia 60

Liberty-Benton 56, Pandora-Gilboa 42

McComb 82, Hardin Northern 29

Van Buren 57, Cory-Rawson 56

Three Rivers Athletic Conference

Findlay 48, Toledo Whitmer 25

Lima Senior 74, Oregon Clay 55

Tol. Cent. Catholic 66, Toledo St. Ursula 54

Toledo Notre Dame 60, Fremont Ross 18

Midland Athletic League

Carey 57, St. Wendelin 46

Fremont St. Joseph 44, Old Fort 21

Mohawk 64, Lakota 21

New Riegel 44, Hopewell-Loudon 41

Tiffin Calvert 74, Seneca East 49

Northern Buckeye Conference

Elmwood 52, Lake 45

Genoa 45, Eastwood 28

Rossford 60, Fostoria Senior 24

Woodmore 54, Otsego 50, OT

Northwest Conference

Bluffton 38, Lima Cent. Cath. 36

Convoy Crestview 46, Ada 35

Delphos Jefferson 39, Columbus Grove 35

Lincolnview 58, Allen East 55

Spencerville 66, Paulding 39

Western Buckeye League

Elida 64, Defiance 28

Lima Bath 46, Celina 39

Lima Shawnee 56, St. Marys Memorial 43

Ottawa-Glandorf 48, Van Wert 45

Wapakoneta 60, Kenton 46

Firelands Conference

Ashland Mapleton 33, New London 32

Monroeville 48, Plymouth 34

South Central 63, Ashland Crestview 43

Western Reserve 56, Norwalk St. Paul 36

Midwest Athletic Conference

Coldwater 34, St. Henry 33

Delphos St. John’s 48, Parkway 39

Fort Recovery 63, Marion Local 60

New Knoxville 44, Minster 37

Versailles 60, New Bremen 42

Ohio Cardinal Conference

Mansfield Senior 69, Mansfield Madison 48

Orrville 72, Ashland Senior 52

West Holmes 56, Lexington 21

Wooster Senior 60, Clear Fork 40

Toledo Area Athletic Conference

Danbury 55, Toledo Emmanuel Baptist 34

Gibsonburg 42, Maumee Valley Country Day 12

Ottawa Hills 56, Northwood 19

Toledo Christian 56, Cardinal Stritch 33

Other Northwest Ohio

Upper Scioto Valley 92, Ridgemont 21

Waynesfield 71, Lima Perry 50

Other NW Ohio Games

Continental 56, Tinora 45

Delaware Christian 47, Mansfield Christian 36

Fairbanks 56, Riverside 23

Fairview 53, Hicksville 43

Kalida 47, Antwerp 20

Marion Harding 47, Sparta Highland 43, OT

SCHEDULE
Friday’s Events, Dec. 7

PREP BOYS BASKETBALL

Friday’s Dec. 7 Results

Blanchard Valley Conference

Arlington 76, Hardin Northern 24

McComb 72, Arcadia 32

Van Buren 39, Pandora-Gilboa 33

Vanlue 66, Cory-Rawson 40

Three Rivers Athletic Conference

Fremont Ross 68, Oregon Clay 41

Lima Senior 79, Toledo St. Francis 64

Toledo Whitmer at Toledo St. John’s, postponed

Midland Athletic League

Carey 80, Mohawk 73

Fremont St. Joseph 62, Seneca East 38

Hopewell-Loudon 72, Bettsville 17

New Riegel 74, Lakota 45

Old Fort 100, North Baltimore 42

St. Wendelin 38, Tiffin Calvert 34

Northern Buckeye Conference

Elmwood 50, Fostoria Senior 34

Lake 118, Genoa 56

Otsego 55, Eastwood 44

Rossford 65, Woodmore 56

North Central Conference

Ontario 71, Bucyrus 41

Northern Ohio League

Bellevue at Tiffin Columbian, postponed

Norwalk Senior 75, Shelby 47

Willard 60, Sandusky Senior 57

Firelands Conference

Ashland Crestview 63, South Central 45

New London 42, Ashland Mapleton 31

Plymouth 62, Monroeville 48

Western Reserve 65, Norwalk St. Paul 41

Midwest Athletic Conference

Versailles 72, New Bremen 63

Ohio Cardinal Conference

Ashland Senior 53, Wooster Senior 46

Lexington 56, Clear Fork 54

Mansfield Senior 76, Mansfield Madison 27

West Holmes 64, Orrville 32

Sandusky Bay Conference

Clyde 59, Castalia Margaretta 43

Huron 74, Sandusky St. Mary’s 51

Oak Harbor 52, Port Clinton 46

Sandusky Perkins 67, Milan Edison 32

Toledo City League

Toledo Bowsher 120, Toledo Woodward 71

Toledo Rogers 110, Toledo Waite 44

Toledo Start 70, Toledo Scott 67

Toledo Area Athletic Conference

Maumee Valley Country Day 56, Gibsonburg 44

Ottawa Hills 63, Northwood 19

Toledo Christian 62, Cardinal Stritch 45

Toledo Emmanuel Baptist 52, Danbury 32

Other NW Ohio Games

Antwerp 56, Fort Jennings 46

Botkins 68, Ridgemont 42

Continental 43, Hicksville 28

Convoy Crestview 42, Delphos St. John’s 36

Defiance 47, Paulding 44

Elida 62, Spencerville 61

Fort Recovery 48, Delphos Jefferson 37

Lima Bath 108, Allen East 59

Lima Cent. Cath. 46, Dayton Chaminade-Julienne 44

Lima Temple Christian 45, Parkway 38

Mansfield Christian 54, Sparta Highland 45

Mansfield St. Peter’s 83, Kingsway Christian School 20

Marion Catholic 46, Village Academy 33

Miller City 64, Ayersville 43

New Knoxville 76, Waynesfield 46

St. Henry 71, St. Marys Memorial 48

Van Wert 43, Ottoville 37

Wapakoneta 74, Ada 26

Worthington Christian 62, Fairbanks 55

 

PREP GIRLS BASKETBALL

Friday’s Results

North Central Conference

Bucyrus 68, Galion Senior 47

Colonel Crawford 49, Buckeye Central 33

Lucas 35, Crestline 29

Upper Sandusky 63, Ontario 59

Wynford 51, Riverdale 42

Northwest Ohio Athletic League

Archbold 46, Evergreen 17

Delta 59, Liberty Center 27

Patrick Henry 54, Swanton 33

Wauseon 65, Bryan 36

Northern Lakes League

Anthony Wayne 61, Maumee 33

Perrysburg 60, Bowling Green 50

Sylvania Northview 59, Springfield 31

Sylvania Southview 36, Napoleon 28

Buckeye Border Conference

Fayette 55, Edon 37

Hilltop 50, Stryker 41

Pettisville 56, North Central 32

Other NW Ohio Games

Village Academy 43, Marion Catholic 27

SCHEDULE
Saturday’s Events, Dec. 8

PREP BOYS BASKETBALL

Saturday’s Dec. 8 Results

Northwest Conference

Lima Cent. Cath. 59, Lincolnview 30

Ohio Cardinal Conference

West Holmes 62, Lexington 52

Other NW Ohio Games

Ada 59, Pandora-Gilboa 43

Anthony Wayne 66, New Riegel 51

Antwerp 36, Fayette 29

Archbold 47, Kalida 42

Ashland Mapleton at Northwestern

Ayersville 43, Hilltop 29

Bedford, Mich. 71, Sylvania Southview 50

Benjamin Logan 54, Waynesfield 53

Bryan 37, Holgate 28

Carey 64, Colonel Crawford 57, OT

Clear Fork 67, Lucas 19

Columbus Grove 51, Ottoville 41

Convoy Crestview 69, Parkway 39

Cory-Rawson 50, Riverdale 35

Danbury 330, Sandusky St. Mary’s 66

Dayton Wayne 70, Bowling Green 60

Delaware Christian 76, Marion Catholic 33

Delphos Jefferson 63, Lima Perry 58

Delphos St. John’s 49, Elida 44

Edgerton 49, Montpelier 29

Edon 47, Hicksville 35

Elmwood 51, Arcadia 24

Evergreen 61, Otsego 36

Fort Recovery 89, Ansonia 27

Fremont Ross 66, Toledo Start 60

Jackson Center 50, Riverside 34

Kenton 62, Upper Scioto Valley 52

Lake 51, Oak Harbor 32

Lima Bath 67, Bluffton 35

Lima Senior 81, Celina 70

Lima Shawnee 66, Marion Harding 55

Mansfield Christian 51, Jeromesville Hillsdale 28

Mansfield Madison 62, Galion Senior 44

Mansfield St. Peter’s 53, Buckeye Central 35

Maumee 59, Rossford 25

Miller City 70, Van Buren 34

Minster 61, Russia 53, OT

New Knoxville 79, Anna 76, 2-OT

North Central 59, Liberty Center 53

Norwalk Senior 58, Ashland Senior 47

Norwalk St. Paul 58, Milan Edison 52

Ottawa-Glandorf 84, Fostoria Senior 23

Shelby 63, Wynford 27

South Central 58, Crestline 53

Spencerville 74, Fort Jennings 42

St. Henry 76, Mississinawa Valley 45

St. Wendelin 65, Hardin Northern 54

Sylvania Northview 65, Eastwood 38

Tinora 66, Pettisville 34

Toledo Bowsher 97, Leipsic 79

Toledo St. John’s 69, University of Detroit High 49

Vanlue 76, North Baltimore 27

Vermilion 66, Huron 60

Versailles 60, Covington 32

Wauseon 74, Fairview 34

Wayne Trace 51, Paulding 41

Western Reserve 64, Lagrange Keystone 49

Willard 63, Ontario 49

Woodmore 68, Port Clinton 59

 

PREP GIRLS BASKETBALL

Saturday’s Dec. 8 Results

Northern Ohio League

Bellevue 48, Willard 47

Norwalk Senior 57, Sandusky Senior 30

Shelby 57, Tiffin Columbian 38

Firelands Conference

Ashland Crestview 64, Monroeville 51

New London at Plymouth

Norwalk St. Paul 49, Ashland Mapleton 40

Western Reserve 65, South Central 36

Sandusky Bay Conference

Castalia Margaretta 43, Milan Edison 35

Clyde 62, Sandusky Perkins 43

Oak Harbor 61, Huron 33

Port Clinton 71, Sandusky St. Mary’s 26

Other NW Ohio Games

Arcadia 63, Gibsonburg 19

Arlington 55, North Baltimore 49

Clear Fork 57, Mansfield Christian 18

Delta 62, Ottawa Hills 26

Fayette 53, Antwerp 41

Genoa 70, Old Fort 18

Greenville 41, Fort Recovery 36

Jackson Center 50, Riverside 34

Kalida 53, Delphos Jefferson 37

Leipsic 44, Holgate 40

Lima Cent. Cath. 55, St. Henry 36

Lima Perry 56, Toledo Woodward 54

Lima Shawnee 80, Van Buren 56

Mansfield St. Peter’s 54, Marion Pleasant 50

Marion Local 53, Russia 45

Minster 35, Troy 31

Montpelier at Edgerton

New Riegel 54, McComb 43

Ontario at Galion Northmor

Orrville 75, Norwayne 37

Ottawa-Glandorf 69, Fostoria Senior 24

Ottoville 72, Bluffton 31

Pandora-Gilboa 49, Miller City 38

Parkway 62, Ansonia 42

Perrysburg 59, Oregon Clay 36

St. Marys Memorial 43, Piqua 35

Tiffin Calvert 65, Cardinal Stritch 52

Tol. Cent. Catholic 54, Sylvania Southview 48

Toledo Rogers 55, Africentric Early College 48

Vanlue 36, Maumee Valley Country Day 22

Versailles 62, Arcanum 13

SCHEDULE
Monday’s Events, Dec. 10

PREP BOYS BASKETBALL

Monday’s Results

Toledo Area Athletic Conference

Ottawa Hills 52, Cardinal Stritch 49

Other NW Ohio Games

Continental 47, Lincolnview 40

Paulding 80, Montpelier 31

 

PREP GIRLS BASKETBALL

Monday’s Dec. 10 Results

Three Rivers Athletic Conference

Lima Senior 62, Fremont Ross 52

Tol. Cent. Catholic 58, Oregon Clay 33

Toledo Notre Dame 54, Findlay 40

Toledo Whitmer 71, Toledo St. Ursula 26

Toledo City League

Toledo Bowsher 73, Toledo Woodward 68

Toledo Rogers 82, Toledo Waite 29

Toledo Start 67, Toledo Scott 49

Other NW Ohio Games

Ayersville 56, Archbold 51

Kenton 61, Bellefontaine 58

Liberty Center 49, Wayne Trace 41

River Valley 49, Marion Harding 43

New Bremen 39, Botkins 26

New London 59, Kidron Central Christian 54

Ashland Mapleton 45, Black River 16

Tinora 42, Defiance 25

Vermilion 46, Huron 33

Wooster Senior 74, Akron Buchtel 26

SCHEDULE

PREP BOYS BASKETBALL

Tuesday’s Dec. 11 Results

Toledo Area Athletic Conference

Toledo Christian 66, Maumee Valley Country Day 58

Toledo Emmanuel Baptist 65, Northwood 57

Other NW Ohio Games

Ayersville 51, McComb 41

Delphos St. John’s 48, Ottoville 33

Delta 65, Swanton 50

Dublin Scioto 52, Marion Harding 33

Fremont St. Joseph 61, Cardinal Stritch 59

Galion Northmor 54, Bucyrus 51

Harvest Temple 75, Heritage Christian 50

Kalida 47, Pandora-Gilboa 34

Mount Vernon 72, Clear Fork 63

Parma Heights Holy Name 70, Ashland Mapleton 45

West Holmes 77, Wooster Triway 55

 

PREP GIRLS BASKETBALL

Tuesday’s Results

Northern Buckeye Conference

Elmwood at Genoa, rescheduled Feb. 11

Otsego 56, Fostoria Senior 29

Rossford 43, Lake 38

Woodmore 45, Eastwood 33

North Central Conference

Buckeye Central 63, Crestline 24

Bucyrus 52, Ontario 47

Riverdale 52, Colonel Crawford 45

Upper Sandusky 58, Lucas 21

Wynford 60, Galion Senior 37

Northern Lakes League

Anthony Wayne 67, Sylvania Northview 41

Bowling Green 47, Springfield 36

Sylvania Southview 56, Maumee 24

Perrysburg 44, Napoleon 11

Other NW Ohio Games

Archbold 50, Tinora 45

Ayersville 58, Defiance 16

Bellevue 52, Oak Harbor 50

Cory-Rawson 61, Lakota 27

Edgerton 49, Fayette 42

Fairview 68, Continental 40

Fremont St. Joseph 47, Monroeville 45

Seneca East 60, Gibsonburg 37

Hilltop 55, Liberty Center 45

Hopewell-Loudon 63, Van Buren 51

Leipsic 56, Fort Jennings 27

Liberty-Benton 47, Lima Shawnee 45

Lincolnview 61, Lima Perry 17

Madison Plains 45, Fairbanks 36

Mansfield Christian at Cardington Lincoln

Mansfield St. Peter’s 55, Loudonville 31

Marion Local 69, Sidney Lehman 30

McComb 66, St. Wendelin 54

Montpelier 41, Edon 35, OT

New Knoxville 45, Upper Scioto Valley 36

North Baltimore 68, Hardin Northern 19

North Central 63, Antwerp 48

Port Clinton 49, Norwalk 40

Patrick Henry 45, Columbus Grove 25

Sandusky Perkins 66, Norwalk St. Paul 35

Sidney Fairlawn 63, Riverside 39

Stryker 65, Hicksville 27

Van Wert 71, Spencerville 65

Vanlue 45, Old Fort 31

Versailles 67, Franklin-Monroe 28

Wapakoneta 49, Allen East 45

Wayne Trace 54, Paulding 40

Wellington School 40, Marion Catholic 35

Willard 53, Milan Edison 37

SCHEDULE
Wednesday’s Events, Dec. 12

PREP GIRLS BASKETBALL

Wednesday’s Dec. 12 Results

Toledo City League

Toledo Bowsher 62, Toledo Scott 42

Toledo Rogers 83, Toledo Woodward 21

Toledo Start 49, Toledo Waite 30

Other NW Ohio Games

Clyde 91, Tiffin Calvert 62

 

PREP BOYS BASKETBALL

Wednesday’s Games

Toledo St. John’s 60, Toledo Whitmer 37

Other NW Ohio Games

Crestline at Mount Gilead

North Union 52, Fairbanks 44

Ridgemont at Wellington School, Feb. 16

SCHEDULE
Friday’s Events, Dec. 14

PREP BOYS BASKETBALL
Friday’s Results
Blanchard Valley Conference
Arlington 48, McComb 46
Leipsic 89, Cory-Rawson 58
Liberty-Benton 79, Van Buren 19
Pandora-Gilboa 57, Hardin Northern 32
Vanlue 70, Arcadia 22
Three Rivers Athletic Conference
Lima Senior 86, Oregon Clay 72
Tol. Cent. Catholic 59, Toledo St. Francis 32
Toledo St. John’s 67, Fremont Ross 40
Toledo Whitmer 54, Findlay 44
North Central Conference
Colonel Crawford 50, Buckeye Central 43
Crestline 63, Lucas 44
Galion Senior 68, Bucyrus 57
Ontario 42, Upper Sandusky 31
Wynford 47, Riverdale 40
Northern Ohio League
Norwalk Senior 72, Sandusky Senior 28
Shelby 56, Tiffin Columbian 43
Willard 57, Bellevue 52
Northwest Conference
Convoy Crestview 62, Delphos Jefferson 33
Lima Cent. Cath. 38, Columbus Grove 34
Lincolnview 52, Bluffton 39
Paulding 66, Allen East 57
Spencerville 67, Ada 42
Western Buckeye League
Elida 59, Wapakoneta 46
Kenton 48, St. Marys Memorial 40
Lima Bath 60, Defiance 46
Ottawa-Glandorf 71, Celina 63
Van Wert 42, Lima Shawnee 40
Firelands Conference
Ashland Crestview 52, Monroeville 36
New London 43, Plymouth 33
Norwalk St. Paul 57, Ashland Mapleton 26
Western Reserve 65, South Central 40
Midwest Athletic Conference
Delphos St. John’s 65, Fort Recovery 51
New Bremen 48, Parkway 20
St. Henry 65, Minster 43
Versailles 65, New Knoxville 50
Putnam County League
Fort Jennings 59, Ottoville 36
Ohio Cardinal Conference
Ashland Senior 43, Orrville 27
Lexington 51, Mansfield Madison 42
Mansfield Senior 68, Clear Fork 34
West Holmes 58, Wooster Senior 37
Toledo City League
Toledo Bowsher 99, Toledo Scott 94
Toledo Rogers 101, Toledo Woodward 36
Toledo Start 79, Toledo Waite 44
Toledo Area Athletic Conference
Cardinal Stritch 54, Toledo Emmanuel Baptist 41
Northwood 60, Danbury 32
Ottawa Hills 65, Maumee Valley Country Day 45
Toledo Christian 82, Gibsonburg 47
Other Northwest Ohio
Upper Scioto Valley 62, Ridgemont 46
Waynesfield 62, Lima Perry 50
Other NW Ohio Games
Buckeye Valley 64, Marion Harding 55
Continental 57, Fairview 52, 4-OT
Fairbanks 54, Riverside 35
Licking County Christian 66, Heritage Christian 22
Lima Temple Christian 64, Marion Catholic 46
Mansfield St. Peter’s 72, Fremont St. Joseph 65
Patrick Henry 57, Ayersville 30

PREP GIRLS BASKETBALL
Friday’s Results
Midland Athletic League
Carey 51, Lakota 25
Mohawk 58, Hopewell-Loudon 37
New Riegel 46, St. Wendelin 27
Seneca East 43, Old Fort 20
Tiffin Calvert 62, North Baltimore 44
Northern Buckeye Conference
Elmwood 52, Eastwood 35
Lake 44, Otsego 39
Rossford 48, Genoa 34
Woodmore 45, Fostoria Senior 24
Northwest Ohio Athletic League
Archbold 53, Bryan 32
Evergreen 56, Delta 55, OT
Swanton 71, Liberty Center 27
Wauseon 45, Montpelier 34
Northern Lakes League
Perrysburg 67, Maumee 17
Springfield 33, Napoleon 22
Sylvania Northview 56, Bowling Green 55
Sylvania Southview 45, Anthony Wayne 28
Sandusky Bay Conference
Clyde 71, Oak Harbor 43
Huron 47, Castalia Margaretta 31
Milan Edison 75, Sandusky St. Mary’s 37
Port Clinton 47, Sandusky Perkins 41
Buckeye Border Conference
Hilltop 47, North Central 25
Pettisville 43, Edon 28
Stryker 57, Fayette 56

LOCAL SPORTS

Saturday’s Results

College Athletics

MEN’S BASKETBALL — Findlay 82, Ferris State 81

Ohio Northern 93, Muskingum 78

Transylvania 72, Bluffton 61

WOMEN’S BASKETBALL — Transylvania 63, Bluffton 52

Ferris State 66, Findlay 66

Ohio Northern 79, Muskingum 54

Prep Boys Bowling

Coldwater 2,884 def. Ottawa-Glandorf 2,705

Prep Hockey

Centerville 1, Findlay 0

 

PREP BOYS BASKETBALL

Saturday’s Results

North Central Conference

Colonel Crawford 59, Bucyrus 53

Firelands Conference

New London 60, Ashland Crestview 32

Norwalk St. Paul 59, South Central 44

Plymouth 72, Ashland Mapleton 53

Western Reserve 69, Monroeville 63

Sandusky Bay Conference

Huron 60, Oak Harbor 40

Milan Edison 54, Castalia Margaretta 51

Sandusky Perkins 50, Clyde 39

Sandusky St. Mary’s 80, Port Clinton 66

Other NW Ohio Games

Ada 62, Lima Perry 48

Antwerp 35, Continental 34

Archbold 32, Holgate 26

Arlington 62, Columbus Grove 59, OT

Ashland Senior 54, Willard 49

Bluffton 42, McComb 41

Botkins 57, Minster 40

Carey 57, Upper Sandusky 35

Coldwater 59, St. Marys Memorial 52

Cory-Rawson 59, Lakota 49

Danbury 64, Bettsville 24

Defiance 57, Bryan 31

Edgerton 59, Pandora-Gilboa 39

Liberty Center 42 Edon 29

Elida 74, Toledo Woodward 50

Elmwood 57, Gibsonburg 45

Evergreen 70, Ayersville 55

Fayette 35, Fairview 17

Lexington 68, Galion 53

Granville Christian 55, Marion Catholic 45

Hicksville 47, Stryker 45

Hopewell-Loudon 88, Hardin Northern 53

Jonathan Alder 40, Marion Harding 33

Kalida 38, Delphos Jefferson 29

Kenton 51, Tiffin Columbian 41

Leipsic 63, Miller City 60

Liberty-Benton 51, Lima Bath 48

Lima Cent. Cath. 51, Ottawa-Glandorf 48

Mansfield Christian 52, Clear Fork 50

Mansfield Senior 84, Sandusky Senior 26

Mansfield St. Peter’s 63, Tiffin Calvert 32

Marion Local 49, Covington 28

Maumee Valley Country Day 71, Arcadia 35

Napoleon 63, Wauseon 40

New Bremen 48, Anna 20

New Riegel 65, Van Buren 54

Norwalk Senior 60, Mansfield Madison 27

Old Fort 56, Buckeye Central 42

Ontario 61, Shelby 59

Rossford 60, Oregon Clay 53

Otsego 46, Delta 41

Ridgemont 68, Shekinah Christian 65

Seneca East 56, Wynford 44

Sidney Lehman at Riverside

Smithville 62, Orrville 56

Spencerville 55, Ottoville 32

Springfield 74, Eastwood 46

Swanton 64, Northwood 54

Toledo Rogers 72, Sylvania Southview 52

Tinora 52, Patrick Henry 34

Maumee 80, Toledo Bowsher 72

Tol. Cent. Catholic 45, Toledo Scott 28

Toledo Start 54, Perrysburg 47

Vanlue 70, St. Wendelin 33

Wapakoneta 52, St. Henry 46

Wayne Trace 62, Lincolnview 47

 

PREP GIRLS BASKETBALL

Saturday’s Results

North Central Conference

Buckeye Central 55, Lucas 33

Colonel Crawford 46, Galion Senior 39

Wynford 63, Ontario 45

Riverdale 65, Crestline 23

Upper Sandusky 49, Bucyrus 46

Northern Ohio League

Bellevue 56, Norwalk Senior 33

Shelby 67, Sandusky Senior 50

Willard 70, Tiffin Columbian 34

Putnam County League

Kalida 50, Fort Jennings 27

Ohio Cardinal Conference

Ashland Senior 52, Mansfield Madison 49

Mansfield Senior 52, Clear Fork 46

West Holmes 50, Orrville 43

Wooster Senior 54, Lexington 19

Toledo Area Athletic Conference

Ottawa Hills 51, Maumee Valley Country Day 18

Toledo Christian 55, Gibsonburg 32

Cardinal Stritch 55, Toledo Emmanuel Christian 38

Other NW Ohio Games

Antwerp 49, Parkway 43

Cedarville 63, Ridgemont 31

Coldwater 46, Van Wert 34

Day. Meadowdale 64, Lima Perry 39

Edgerton 40, Pettisville 37

Fayette 66, Fairview 31

Fort Recovery 42, Jay County, Ind. 33

Granville Christian 58, Marion Catholic 28

Heritage Christian at Mansfield Christian

Lima Senior 66, Lima Cent. Cath. 32

Mansfield St. Peter’s 62, South Central 46

McComb 64, Ayersville 48

New Bremen 47, Delphos Jefferson 43

Oak Harbor 42, Woodmore 31

Toledo Start 47, Oregon Clay 31

Perrysburg 68, Marion Harding 20

Smithville 64, Ashland Crestview 26

St. Henry 62, Sidney Lehman 21

Toledo St. Ursula 56, Toledo Scott 43

SCHEDULE
Monday’s Events, Dec. 17

PREP BOYS BASKETBALL
Monday’s Results
Northern Lakes League
Anthony Wayne 66, Napoleon 30
Other NW Ohio Games
Berean Baptist 62, Heritage Christian 35
Cardinal Stritch 73, Lakota 56
Northwood 83, Bettsville 28
Ottawa Hills 50, Fayette 35
Sandusky Perkins 58, Bellevue 51
Toledo Christian 64, Evergreen 37
Van Wert 54, Coldwater 40

PREP GIRLS BASKETBALL
Monday’s Results
Toledo City League
Toledo Rogers 66, Toledo Start 38
Toledo Waite 46, Toledo Bowsher 34
Toledo Woodward 47, Toledo Scott 40
Other NW Ohio Games
Anthony Wayne 63, Lake 18
Arcadia 56, Old Fort 19
Bowling Green 60, Archbold 56
Carey 62, Van Buren 34
Convoy Crestview 46, Fort Jennings 23
Delphos St. John’s 46, Lima Shawnee 30
Delta 58, Toledo Emmanuel Baptist 19
Edon 61, Liberty Center 56
Lincolnview 71, Wayne Trace 39
NW Signal Classic 47, Napoleon 33
North Central 60, Fairview 45
Patrick Henry 47, Napoleon 33
Swanton 42, Rossford 41
Wauseon 40, Holgate 26
Waynesfield 49, Botkins 46
Wooster Senior 65, Berlin Hiland 59

SCHEDULE
Tuesday’s Events, Dec. 18

LOCAL SPORTS
Tuesday’s Events
College Athletics
MEN’S BASKETBALL — Bluffton 62, Indiana-Kokomo 50
WOMEN’S BASKETBALL — Thomas More 95, Bluffton 62
Prep Wrestling
UPPER SANDUSKY 62, MARION HARDING 15
ELMWOOD 41, NORTH BALTIMORE 34
Prep Boys Swimming
UPPER SANDUSKY 131, BUCYRUS 40
CRESTLINE 39
Prep Girls Swimming
BUCYRUS 124, UPPER SANDUSKY 114
CRESTLINE 41

PREP BOYS BASKETBALL
Tuesday’s Results
Three Rivers Athletic Conference
Findlay 61, Toledo St. John’s 59
Fremont Ross 71, Lima Senior 61
Tol. Cent. Catholic 57, Oregon Clay 34
Toledo Whitmer 71, Toledo St. Francis 56
Northern Buckeye Conference
Elmwood 70, Genoa 57
Lake 74, Rossford 65
Woodmore 55, Eastwood 54, OT
Toledo City League
Toledo Bowsher 86, Toledo Waite 70
Toledo Rogers 101, Toledo Start 83
Toledo Scott 89, Toledo Woodward 45
Other NW Ohio Games
Archbold 67, Stryker 42
Ashland Crestview 81, Lucas 47
Columbus Bishop Ready 54, Fairbanks 47
Convoy Crestview 60, Fort Jennings 33
Edgerton 65, Swanton 41
Fort Recovery 71, Waynesfield 42
Hilltop 63, Camden-Frontier, Mich. 58
Hopewell-Loudon 52, Van Buren 50
Liberty Center 53, Antwerp 42
Mansfield Christian 51, Loudonville 37
Mansfield St. Peter’s 85, Marion Catholic 33
North Central 52, Fairview 42
Norwalk Senior 63, Marion Harding 36
Ottoville 47, Delphos Jefferson 28
Parkway 62, South Adams, Ind. 52
Paulding 62, Van Wert 50
Rittman 45, Ashland Mapleton 31
Seneca East 54, Bucyrus 37
Sidney Fairlawn 75, Ridgemont 59
Vanlue 44, Tiffin Calvert 35
Wapakoneta 37, Bluffton 26

PREP GIRLS BASKETBALL
Tuesday’s Results
Northern Lakes League
Perrysburg 59, Springfield 35
Sylvania Northview 65, Maumee 40
Sylvania Southview 68, Bowling Green 58
Sandusky Bay Conference
Clyde 67, Milan Edison 25
Oak Harbor 59, Sandusky St. Mary’s 27
Port Clinton 41, Huron 23
Sandusky Perkins 46, Castalia Margaretta 41
Toledo Area Athletic Conference
Danbury 27, Cardinal Stritch 22
Gibsonburg 41, Northwood 17
Toledo Christian 59, Ottawa Hills 37
Other NW Ohio Games
Arlington 55, Ada 54
Benjamin Logan 47, Riverside 23
Cardington 49, Mansfield Christian 33
Celina 59, St. Henry 31
Continental 54, Defiance 28
Crestline 64, Kingsway Christian School 30
Elida 60, Coldwater 59
Galion Senior 64, Mount Gilead 22
Holgate 34, Napoleon 27
Kalida 47, Columbus Grove 33
Kenton 57, River Valley 55
Leipsic 56, Miller City 38
Liberty-Benton 60, Ottawa-Glandorf 41
Mansfield Senior 65, Sandusky Senior 51
Marion Harding at Jonathan Alder
Mohawk 56, Galion Northmor 25
New Bremen 66, Jackson Center 52
New Knoxville 55, Spencerville 32
Ontario 45, Ashland Senior 43
Patrick Henry 55, Wauseon 48
Paulding 73, Montpelier 70, 3-OT
Seneca East 71, Buckeye Central 54
St. Wendelin 65, Hardin Northern 32
Upper Sandusky 43, Tiffin Columbian 22
Upper Scioto Valley 54, Sidney Lehman 31
Versailles 33, Lima Bath 31
Wynford 55, Shelby 40

SCHEDULE
Wednesday’s Events
College Athletics
WOMEN’S BASKETBALL — Urbana 81, Findlay 77, OT
Ohio Northern 71, Otterbein 43
MEN’S BASKETBALL — Otterbein 79, Ohio Northern 70
Prep Wrestling
Elmwood 40, McComb 21
Elmwood 45, Arcadia 10
McComb 42, Arcadia 24
Carey 53, Ada 18
Carey 48, Cory-Rawson 30
PREP GIRLS BASKETBALL
Wednesday’s Games
Toledo City League
Toledo Rogers 101, Toledo Scott 23
Toledo Start 55, Toledo Bowsher 18
Toledo Waite 63, Toledo Woodward 32
Other NW Ohio Games
Wellington School 50, Ridgemont 25

PREP BOYS BASKETBALL
Wednesday’s Games
Other NW Ohio Games
Ridgemont 68, Hardin Northern 48
Kenton 61, Riverdale 49

SCHEDULE
Thursday’s Events, Dec. 20

PREP BOYS BASKETBALL
Thursday’s Dec. 20 Results
Northern Buckeye Conference
Otsego 73, Fostoria Senior 37
Northwest Ohio Athletic League
Archbold 71, Montpelier 22
Bryan 56, Liberty Center 46
Evergreen 52, Patrick Henry 43
Wauseon 69, Swanton 40
Northern Lakes League
Anthony Wayne 80, Sylvania Southview 50
Perrysburg 59, Maumee 46
Springfield 66, Napoleon 63
Sylvania Northview 56, Bowling Green 55
Other NW Ohio Games
Mansfield St. Peter’s 73, Crestline 43
Miller City 83, Fort Jennings 53
PREP GIRLS BASKETBALL
Girls Basketball
Thursday’s Results
Three Rivers Athletic Conference
Findlay 72, Toledo St. Ursula 37
Toledo Notre Dame 50, Oregon Clay 33
Toledo Whitmer 69, Lima Senior 59
Midland Athletic League
Hopewell-Loudon 60, Lakota 30
New Riegel 48, Carey 40
Seneca East 57, North Baltimore 53
St. Wendelin 70, Mohawk 67, OT
Tiffin Calvert 61, Fremont St. Joseph 39
Northwest Conference
Ada 50, Delphos Jefferson 48
Allen East 75, Spencerville 45
Bluffton 50, Paulding 40
Convoy Crestview 58, Lima Cent. Cath. 37
Lincolnview 32, Columbus Grove 23
Western Buckeye League
Celina 64, Defiance 28
Elida 68, St. Marys Memorial 49
Kenton 51, Van Wert 46
Lima Bath 57, Wapakoneta 45
Lima Shawnee 51, Ottawa-Glandorf 46
Firelands Conference
Ashland Crestview 47, Ashland Mapleton 46
Norwalk St. Paul 50, Plymouth 47, OT
South Central 53, Monroeville 41
Western Reserve at New London, postponed
Midwest Athletic Conference
Versailles 46, Minster 36
Ohio Cardinal Conference
Ashland Senior 41, Lexington 29
Orrville 79, Mansfield Senior 52
West Holmes 69, Clear Fork 40
Wooster Senior 73, Mansfield Madison 61
Toledo Area Athletic Conference
Cardinal Stritch 59, Toledo Emmanuel Baptist 31
Danbury 40, Northwood 35
Other NW Ohio Games
Cory-Rawson 51, Lima Perry 50
Delta 75, Stryker 67, OT
Elmwood 55, Gibsonburg 33
Fremont Ross 53, Fostoria Senior 40
Hardin Northern 36, Old Fort 32
Marion Local 75, Waynesfield 70
Norwalk Senior 55, Firelands 41
Pittsford, Mich. 47, North Central 37
Riverdale 67, Van Buren 49
Riverside 38, Springfield Catholic Central 19
Tiffin Columbian 59, Eastwood 50
Tinora 43, Hilltop 42
Toledo Christian 60, Genoa 54
Troy Christian 73, Ridgemont 21
Upper Scioto Valley 40, Pandora-Gilboa 32
Vanlue 44, Marion Catholic 30
Woodmore 49, Ottawa Hills 37

SCHEDULE
Friday’s Events, Dec. 21

PREP GIRLS BASKETBALL
Friday’s Results
Northwest Ohio Athletic League
Archbold 48, Montpelier 24
Bryan 64, Liberty Center 37
Patrick Henry 44, Evergreen 38
Wauseon 49, Swanton 26
Northern Lakes League
Bowling Green 57, Napoleon 39
Springfield 55, Maumee 22
Perrysburg 44, Anthony Wayne 36
Sylvania Southview 44, Sylvania Northview 41
Other NW Ohio Games
Akron St. Vincent-St. Mary’s 55, Mansfield St. Peter’s 39
Edgerton 45, Antwerp 27
Edon 46, Hicksville 23
Pettisville 59, Fairview 30
PREP BOYS BASKETBALL
Friday’s Results
Three Rivers Athletic Conference
Findlay 71, Fremont Ross 34
Lima Senior at Tol. Cent. Catholic, postponed
Toledo St. John’s 73, Toledo St. Francis 41
Toledo Whitmer 84, Oregon Clay 47
Midland Athletic League
Carey 88, Lakota 46
Fremont St. Joseph 96, Bettsville 24
Hopewell-Loudon 59, Mohawk 40
New Riegel 76, St. Wendelin 38
Old Fort 50, Seneca East 37
Tiffin Calvert 55, North Baltimore 42
North Central Conference
Buckeye Central at Crestline, postponed
Colonel Crawford 64, Riverdale 49
Upper Sandusky 58, Lucas 19
Wynford at Galion Senior, postponed
Northern Ohio League
Shelby 67, Sandusky Senior 60
Willard 55, Tiffin Columbian 46
Northwest Conference
Lima Cent. Cath. 57, Convoy Crestview 52
Paulding 46, Bluffton 36
Firelands Conference
Ashland Crestview 54, Ashland Mapleton 40
Monroeville 47, South Central 38
Ohio Cardinal Conference
Clear Fork 65, Mansfield Madison 47
West Holmes 72, Ashland Senior 56
Wooster Senior 49, Orrville 34
Sandusky Bay Conference
Huron 57, Castalia Margaretta 41
Sandusky Perkins 85, Port Clinton 60
Sandusky St. Mary’s 56, Milan Edison 53
Toledo City League
Toledo Rogers 97, Toledo Bowsher 68
Toledo Scott 86, Toledo Waite 65
Toledo Start 68, Toledo Woodward 51
Toledo Area Athletic Conference
Gibsonburg 72, Danbury 31
Other Northwest Ohio
Lima Temple Christian 63, Ridgemont 45
Other NW Ohio Games
Cardinal Stritch 97, Genoa 72
Clyde 50, McComb 35
Coldwater at Delphos Jefferson, postponed
Cory-Rawson 44, Ada 42
Dayton Dunbar 67, Mansfield Senior 61
Defiance 59, Rossford 48
Delphos St. John’s 69, Continental 46
Fairbanks at Lima Perry, postponed
Franklin-Monroe at Fort Recovery, postponed
Holgate 52, Stryker 35
Lake 60, Delta 53
Leipsic 71, Ayersville 55
Liberty Center at Columbus Westland
Liberty-Benton 66, Kenton 50
Lima Bath 61, Columbus Grove 43
Lincolnview 47, Kalida 42
Marion Local at Celina, postponed
New Knoxville at Lima Shawnee, postponed
Norwalk Senior 57, Lexington 42
Ontario 75, Hillsdale 40
Ontario 75, Jeromesville Hillsdale 40
Ottawa Hills 59, Woodmore 29
Ottawa-Glandorf 61, Bowling Green 51
Plymouth 61, Norwalk St. Paul 39
Tinora 54, Ottoville 32
Toledo Christian 63, Edgerton 57
Upper Scioto Valley 70, Marion Catholic 30
Versailles at Sidney Lehman, postponed
Wayne Trace at Parkway, postponed
Waynesfield at Riverside, postponed
Western Reserve 52, New London 45

SCHEDULE
Saturday’s Events, Dec. 22

PREP GIRLS BASKETBALL

Saturday’s Results

North Central Conference

Colonel Crawford 53, Lucas 35

Riverdale 65, Buckeye Central 37

Upper Sandusky 67, Galion Senior 38

Wynford 53, Bucyrus 28

Northern Ohio League

Bellevue 48, Shelby 40

Tiffin Columbian 59, Sandusky 57

Willard 46, Norwalk Senior 32

Ohio Cardinal Conference

Clear Fork 38, Lexington 29

Sandusky Bay Conference

Castalia Margaretta 47, Sandusky St. Mary’s 33

Clyde 71, Port Clinton 45

Milan Edison 53, Huron 46

Sandusky Perkins 46, Oak Harbor 44

Other NW Ohio Games

Arcadia 70, Seneca East 51

Arlington 54, Tiffin Calvert 48

Ashland Senior 56, Columbus Watterson 48

Bluffton 40, Van Buren 37

Cardinal Stritch 47, Genoa 45

Convoy Crestview 47, Kalida 37

Cory-Rawson 64, Old Fort 38

Delta 57, Holgate 56, OT

Edgerton 44, Edon 31

Elmwood 54, Lakota 31

Fayette 64, Morenci, Mich. 62

Findlay 65, Defiance 26

Fort Jennings 66, Wayne Trace 51

Fort Loramie 47, Minster 39

Fort Recovery 58, Franklin-Monroe 41

Wilmington 35, Fremont Ross 22

Antwerp 59, Hicksville 26

Mansfield St. Peter’s 63, Ashland Mapleton 37

McComb 71, Hopewell-Loudon 61, OT

Mohawk 53, Toledo Bowsher 16

New Riegel 46, Ada 42, OT

North Baltimore 70, Northwood 20

Orrville at Danville, ppd., rescheduled Jan. 14

Otsego 38, Gibsonburg 21

Ottoville 43, Ottawa-Glandorf 26

Parkway 66, Mississinawa Valley 65, 3-OT

Sidney Lehman 58, Ridgemont 29

Russia 45, New Knoxville 39

St. Henry 53, Bradford 36

Tol. Cent. Catholic 55, Lake 27

Toledo Start 71, Dayton Dunbar 38

Toledo Rogers 52, Toledo Notre Dame 44

Anthony Wayne 49, Toledo Whitmer 35

Toledo St. Ursula 69, Ottawa Hills 44

Tri-Village 68, New Bremen 32

Van Wert 60, Delphos Jefferson 40

Waynesfield 73, Miller City 60

Wooster 64, Medina Highland 62

SCHEDULE
Sunday’s Events, Dec. 23
Prep Hockey
Findlay at Parma Padua Tournament, TBA

SCHEDULE
Thursday’s Events, Dec. 27

PREP BOYS BASKETBALL

Thursday’s Results

NW Ohio Games

Fremont Ross 60, Sandusky Senior 50

Genoa 104, Northwood 88

Lima Cent. Cath. 40, Liberty-Benton 38

Lima Perry 91, North Baltimore 56

Mansfield St. Peter’s at Ashland Crestview, postponed

Marion Local 52, Wapakoneta 37

Miller City 73, St. Wendelin 41

Old Fort 71, Elmwood 44

Rossford 52, Swanton 49

Springfield 58, Oregon Clay 41

Tol. Cent. Catholic 75, Bowling Green 45

Toledo Start 85, Toledo St. Francis 73

Toledo Whitmer 55, Perrysburg 49

BUFFALO WILD WINGS TOURNAMENT

SEMIFINALS 

Holgate 44, Wauseon 43, OT

Tinora 67, North Central 40

 

PREP GIRLS BASKETBALL

Thursday’s Results

Firelands Conference

Ashland Crestview 67, Plymouth 63

Norwalk St. Paul 53, Monroeville 47

South Central 51, New London 41

Western Reserve 69, Ashland Mapleton 38

Ohio Cardinal Conference

Mansfield Senior 63, Ashland Senior 53

Orrville 87, Mansfield Madison 57

West Holmes 70, Wooster Senior 34

Other NW Ohio Games

Anthony Wayne 49, Otsego 26

Archbold 49, Napoleon 38

Bowling Green 94, Toledo Scott 27

Celina 54, Coldwater 40

Clyde 60, Bellevue 56, 2-OT

Convoy Crestview 64, Hicksville 15

Delphos St. John’s 50, Spencerville 26

Evergreen 51, Cardinal Stritch 46

Galion Northmor 50, Mansfield Christian 25

Galion Senior 78, Cardington Lincoln 33

Grandview Heights 33, Fairbanks 27

Kenton 65, Arlington 46

Madison Christian 77, Ridgemont 57

Marion Local 71, Lima Perry 22

McComb 69, Fort Jennings 56

New Riegel 54, Riverdale 32

Oak Harbor 48, Fremont St. Joseph 27

Shelby 75, Ontario 50

Ottawa-Glandorf 57, Columbus Grove 23

Ottoville 58, Ada 32

Pandora-Gilboa 60, Allen East 47

Perrysburg 72, Lima Shawnee 44

Sandusky Perkins 41, Amherst Steele 28

Seneca East 50, Danbury 36

St. Henry 57, St. Marys Memorial 29

Swanton 52, Eastwood 26

Tinora 65, Toledo Woodward 31

Toledo Rogers 62, Detroit Country Day 53

Toledo St. Ursula at Toledo Waite

Toledo Whitmer 45, Lake 22

Upper Sandusky 57, River Valley 34

Wapakoneta 48, Cory-Rawson 45

Willard 56, Buckeye Central 27

Woodmore 43, Castalia Margaretta 39

BRYAN LADY BEAR HOLIDAY CLASSIC

Bryan 59, Paulding 17

Stryker 66, Fairview 40

AYERSVILLE HOLIDAY TOURNAMENT

Continental 61, Hilltop 47

Leipsic 50, Ayersville 34

PICKERINGTON CLASSIC

Pickerington North 58, Toledo Start 27

AMHERST STEELE COMET CLASSIC

Sandusky Perkins 41, Amherst Steele 28

Elyria 58, Avon 44

ELIDA VICKI MAUK TOURNAMENT

Minster 57, Lima Senior 56

Sylvania Southview 74, Elida 49

SCHEDULE
Friday’s Events, Dec. 28

SCHEDULE

Friday’s Events

PREP BOYS BASKETBALL

Friday’s Results

North Central Conference

Buckeye Central 57, Lucas 31

Colonel Crawford 43, Galion Senior 38

Ontario 81, Wynford 55

Riverdale 58, Crestline 44

Upper Sandusky 41, Bucyrus 24

Northern Ohio League

Norwalk Senior 76, Bellevue 43

Firelands Conference

New London 49, South Central 31

Norwalk St. Paul 69, Monroeville 50

Plymouth 74, Ashland Crestview 41

Western Reserve 62, Ashland Mapleton 39

Ohio Cardinal Conference

Clear Fork 58, Orrville 55, OT

Mansfield Senior 55, Ashland Senior 45

Wooster Senior 41, Mansfield Madison 28

Sandusky Bay Conference

Clyde 54, Milan Edison 39

Huron 62, Port Clinton 45

Oak Harbor 57, Sandusky St. Mary’s 48

Sandusky Perkins 59, Castalia Margaretta 33

Other NW Ohio Games

Ada 44, Kalida 42

Arlington 71, Allen East 45

Bluffton 42, Cory-Rawson 35

Bryan 54, Coldwater 52

Danville 77, Marion Catholic 50

Elida 71, Lima Senior 68

Findlay 74, Toledo Waite 40

Fremont St. Joseph 65, Danbury 20

Kenton 62, Benjamin Logan 55

Lake 59, Northwood 40

Liberty-Benton 67, Eastwood 33

Lima Bath 81, Tiffin Columbian 57

Lima Temple Christian 51, Pandora-Gilboa 38

Lincolnview 57, Fort Jennings 40

Marysville 70, Fairbanks 48

Massillon Perry 80, Toledo Woodward 36

Maumee Valley Country Day 55, North Baltimore 31

McComb 43, Hopewell-Loudon 33

Minster 67, Houston 49

Mohawk 78, Hardin Northern 38

Napoleon 48, Patrick Henry 39

New Bremen 64, Indian Lake 59

New Knoxville 58, St. Marys Memorial 49

New Riegel 74, Arcadia 56

Otsego 72, Gibsonburg 46

Ottawa Hills 74, Pettisville 49

Ottawa-Glandorf 52, Archbold 41

Ottoville 55, Lima Shawnee 53

Springfield 53, Rossford 40

St. Henry 59, Celina 56

Tiffin Calvert 48, Mansfield Christian 44

Toledo Scott 74, Cleveland East Tech 67

Toledo Whitmer 61, Sylvania Northview 47

Wayne Trace 64, Woodlan, Ind. 48

West Holmes 59, Chillicothe 51

TOURNAMENTS

ROUTE 49 CLASSIIC

SEMIFINALS

Hicksville 45, Edon 35

Edgerton 50, Antwerp 39

EC WARRIOR CHRISTMAS CLASSIC

SEMIFINALS

Bedford, Mich. 70, Lakota 36

Toledo Bowsher 82,, Toledo Emmanuel Christian 37

AT FIRST FEDERAL HOLIDAY SHOWCASE

Massillon Perry 80, Toledo Woodward 36

DELTA MAIN STOP TOURNAMENT

SEMIFINALS

Delta 66, Montpelier 34

Hilltop 64, Fairview 54, OT

FINDLAY HOLIDAY TOURNAMENT

SEMIFINALS

Lima Bath 81, Tiffin Columbian 56

Findlay 74, Toledo Waite 40

COLDWATER AAA HOLIDAY TOURNAMENT

SEMIFINALS

Bryan 54, Coldwater 52

St. Henry 59, Celina 56

BLUFFTON McDONALD’S TOURNAMENT

SEMIFINALS

Arlington 71. Allen East  45

Bluffton 42, Cory-Rawson 35

PARKWAY CHATT INSURANCE CLASSIC

SEMIFINALS

Cincinnati Finneytown 58, Delphos Jefferson 44

Sidney Fairlawn 59, Parkway 47

VISIT MESA.COM TOURNAMENT

Toledo St. John’s 64, Mesa, Ariz. Mountain View 53

BUFFALO WILD WINGS TOURNAMENT

CHAMPIONSHIP

Tinora 46, Holgate 44

CONSOLATION

Wauseon 66, North Central 38

BRADFORD HOLIDAY TOURNAMENT

SEMIFINALS

Troy Christian 55, Riverside 47

Bradford 56, New Miami 48

VERSAILLES HOLIDAY TOURNAMENT

SEMIFINALS

Miami East 53, Brookville 46

Versailles 70, Anna 54

 

PREP GIRLS BASKETBALL

Friday’s Results

Other NW Ohio Games

Elmwood 60, Old Fort 33

Fort Recovery 41, Troy 32

Mansfield St. Peter’s 44, Lexington 40

TOURNAMENTS

WAPAKONETA TSC TOURNAMENT

CHAMPIONSHIP

Marion Local 66, Wapakoneta 62

CONSOLATION

Cory-Rawson 63, Lima Perry 43

BRYAN LADY BEAR HOLIDAY CLASSIC

CHAMPIONSHIP

Bryan 50, Stryker 39

CONSOLATION

Paulding 63, Fairview 48

AYERSVILLE HOLIDAY TOURNAMENT

CHAMPIONSHIP

Continental 40, Leipsic 36, OT

CONSOLATION

Hilltop 51, Ayersville 43

AMHERST STEELE COMET CLASSIC

CHAMPIONSHIP

Sandusky Perkins 46, Elyria Senior 34

CONSOLATION

Amherst Steele 61, Avon 51

ELIDA VICKI MAUK TOURNAMENT

CHAMPIONSHIP

Sylvania Southview 48, Minster 44

CONSOLATION

Lima Senior 73, Elida 60

LIMA BATH McDONALD’S TOURNAMENT

SEMIFINALS

Findlay 50, Rossford 27

Lima Bath 65, Lima Cent. Cath. 27

PICKERINGTON NORTH HOLIDAY TOURNAMENT

Fairborn 47, Toledo Start 21

TOLEDO BOWSHER REBEL TOURNAMENT

SEMIFINALS

Springfield 42, Toledo Bowsher 17

Oregon Clay 49, Toledo Christian 33

BRADFORD HOLIDAY TOURNAMENT

SEMIFINALS

Carlisle 45, Riverside 34

Bradford 37, Troy Christian 27

PARKWAY CHATT INSURANCE CLASSIC

SEMIFINALS

Lincolnview 65, Parkway 33

Delphos Jefferson 48, Sidney Fairlawn 47

LAKOTA WEST TOURNAMENT

SEMIFINALS

Bellbrook 51, Tol. Cent. Catholic 47

Lakota West 60, Cincinnati St. Ursula 35

NORTH UNION LADY CAT TOURNAMENT

SEMIFINALS

Marysville 33, Columbus Bexley 31

Richwood North Union 48, Marion Harding 28

SCHEDULE
Saturday’s Events, Dec. 29

PREP BOYS BASKETBALL
Saturday’s Results
Other NW Ohio Games
Allen East 65, Cory-Rawson 64, OT
Tol. Cent. Catholic 56, Anthony Wayne 42
Ashland Crestview 37, Bucyrus 36
Ashland Senior 85, Sandusky Senior 45
Bellevue 63, Eastwood 48
Clyde 59, Tiffin Calvert 17
Coldwater 60, Celina 47
Colonel Crawford 55, Plymouth 48
Columbus Grove 50, Jackson Center 35
Columbus South at Ada, postponed
Convoy Crestview 58, Miller City 50
Evergreen 38, Swanton 30
Firelands 49, Milan Edison 42
Fort Recovery 53, Miamisburg 52
Fremont St. Joseph 54, Norwalk St. Paul 53
Hopewell-Loudon 65, Gibsonburg 61
Marion Pleasant 71, Kenton 57
Leipsic 67, Pandora-Gilboa 35
Lexington 58, Ontario 50
Stryker 49, Liberty Center 46
Lima Cent. Cath. 42, Wapakoneta 40
Lima Temple Christian 62, Fort Jennings 55
Marion Local 50, Lima Shawnee 45
Maumee 56, Defiance 49
McComb 66, Continental 37
New Bremen 74, Fort Loramie 62
Oak Harbor 57, Woodmore 44
Old Fort 83, Arcadia 40
Otsego 73, Cardinal Stritch 63
Ottoville 52, Lincolnview 40
Perrysburg 82, Dublin Coffman 57
West Holmes 59, New Phildelphia 58
Sandusky St. Mary’s 78, Mansfield St. Peter’s 75, OT
Seneca East 63, South Central 58
Spencerville 67, New Knoxville 61
Toledo Christian 80, Van Buren 44
Toledo Emmanuel Baptist 58, Lakota 42
Upper Sandusky 64, Fostoria Senior 48
Dobson 87, Toledo St. John’s 84
Upper Scioto Valley 49, Benjamin Logan 44
Van Wert 56, Delphos St. John’s 50
Willard 57, Huron 43
Carey 73 Wynford 63
Tontogany Otsego 73, Oregon Stritch 63
Van Wert 56, Delphos St. John’s 50
Ypsilanti, Mich. 57, Tol. Scott 40
Hyde Park, Ill. 80, Tol. Rogers 62
TOURNAMENTS
ROUTE 49 CLASSIC
CHAMPIONSHIP
Edgerton 57, Hicksville 41
CONSOLATION
Antwerp 49, Edon 27
EC WARRIOR CHRISTMAS CLASSIC
CHAMPIONSHIP
Bedford, Mich. 76, Toledo Bowsher 65
CONSOLATION
Toledo Emmanuel Christian 58, Lakota 42
DELTA MAIN STOP TOURNAMENT
CHAMPIONSHIP
Delta 55, Hilltop 43
CONSOLATION
Montpelier vs. Fairview
FINDLAY HOLIDAY TOURNAMENT
CHAMPIONSHIP
Findlay 64, Lima Bath 54
CONSOLATION
Tiffin Columbian 76, Toledo Waite 61
AAA COLDWATER HOLIDAY TOURNAMENT
CHAMPIONSHIP
St. Henry 62, Bryan 53
CONSOLATION
Coldwater 60, Celina 47
BLUFFTON McDONALD’S TOURNAMENT
CHAMPIONSHIP
Arlington 52, Bluffton 33
CONSOLATION
Allen East 65, Cory-Rawson 64, OT
PARKWAY CHATT INSURANCE CLASSIC
CHAMPIONSHIP
Cincinnati Finneytown vs. Sidney Fairlawn
CONSOLATION
Delphos Jefferson 55, Parkway 38
BRADFORD HOLIDAY TOURNAMENT
CHAMPIONSHIP
Troy Christian 80, Bradford 37
CONSOLATION
Riverside vs. New Miami
VERSAILLES HOLIDAY TOURNAMENT
SEMIFINALS
CHAMPIONSHIP
Versailles 54, Miami East 46
CONSOLATION
Anna vs. Brookville

PREP GIRLS BASKETBALL
Saturday’s Results
North Central Conference
Colonel Crawford 66, Crestline 7
Ontario 57, Galion Senior 43
Riverdale 62, Lucas 28
Upper Sandusky 48, Wynford 41
Sandusky Bay Conference
Clyde 80, Huron 31
Port Clinton 52, Edison 44
Oak Harbor 57, Castalia Margaretta 38
Sandusky Perkins 77, Sandusky St. Mary’s 22
Other NW Ohio Games
Ada 60, Hardin Northern 14
Bellmont, Ind. at Van Wert
Carey 48, Arcadia 46
Fort Loramie 56, Versailles 54, OT
Hopewell-Loudon 59, Woodmore 45
Horizon Science at Marion Catholic
Kalida at Minster, postponed
Lincolnview 48, Delphos Jefferson 22
Fremont St. Joseph 48, Mansfield Christian 27
Mansfield St. Peter’s 54, Galion Northmor 41
New Bremen 37, Houston 33
New Knoxville 53, Botkins 42
New Riegel 50, Buckeye Central 32
North Baltimore 40, Vanlue 19
Evergreen 67, Northwood 16
Orrville 81, Norton 55
Ottawa Hills 74, Maumee 68
Ottoville 53, Liberty-Benton 32
Parkway 55, Sidney Fairlawn 54
Patrick Henry 33, Napoleon 22
Archbold 66, Pettisville 38
Shelby 71, Western Reserve 54
Sidney 56, St. Marys Memorial 23
St. Wendelin 64, Lake 46
Holgate 38, Swanton 35
Tiffin Columbian 40, Fostoria Senior 30
Willard 54, Ashland Senior 40
TOURNAMENTS
LIMA BATH McDONALD’S TOURNAMENT
CHAMPIONSHIP
Lima Bath 27, Findlay 24
CONSOLATION
Lima Cent. Cath. 53, Rossford 44
PICKERINGTON NORTH HOLIDAY TOURNAMENT
SEVENTH PLACE
Columbus Northland 84, Toledo Start 42
TOLEDO BOWSHER REBEL TOURNAMENT
CHAMPIONSHIP
Oregon Clay vs. Springfield
CONSOLATION
Toledo Christian 61, Toledo Bowsher 42
BRADFORD HOLIDAY TOURNAMENT
CHAMPIONSHIP
Bradford 42, Carlisle 34
CONSOLATION
Troy Christian 57 Riverside 22
PARKWAY CHATT INSURANCE CLASSIC
CHAMPIONSHIP
Lincolnview 48, Delphos Jefferson 22
CONSOLATION
Parkway 55, Sidney Fairlawn 54
LAKOTA WEST TOURNAMENT
CHAMPIONSHIP
West Chester Lakota West 60, Toledo C.C. 45
CONSOLATION
Bellbrook 63, Cincinnati St. Ursula 39
NORTH UNION LADY CAT TOURNAMENT
CHAMPIONSHIP
Marysville 39, Richwood North Union 36
CONSOLATION
Marion Harding 42, Cols. Bexley 39

SCHEDULE
Wednesday’s Events, Jan. 2
Boys Basketball
Wednesday’s Games
Other NW Ohio Games
Clear Fork 65 Fredericktown 53
Girls Basketball
Wednesday’s Games
Other NW Ohio Games
Miller City 62, Lima Central Catholic 57, OT

SCHEDULE
Thursday’s Jan. 3 Events
College Athletics
MEN’S BASKETBALL — Findlay 64, Saginaw Valley State 56
WOMEN’S BASKETBALL — Findlay 70, Saginaw Valley State 61

PREP BOYS BASKETBALL
Thursday’s Results
Green Meadows Conference
Antwerp 45, Hicksville 37
Edgerton 50, Ayersville 32
Fairview 67, Wayne Trace 63
Holgate 48, Tinora 38
Buckeye Border Conference
Fayette 49, North Central 42
Pettisville 60, Hilltop 34
Stryker 47, Edon 46
Other NW Ohio Games
Delta 57, Ottawa Hills 47

PREP GIRLS BASKETBALL
Blanchard Valley Conference
Arcadia 67, Van Buren 41
Arlington 68, Hardin Northern 15
Leipsic 58, Pandora-Gilboa 48
Liberty-Benton 62, Vanlue 24
McComb 82, Cory-Rawson 40
Three Rivers Athletic Conference
Findlay 58, Oregon Clay 32
Toledo St. Ursula 43, Fremont Ross 39
Tol. Cent. Catholic 46, Toledo Whitmer 34
Toledo Notre Dame 51, Lima Senior 41
Midland Athletic League
Carey 66, Hopewell-Loudon 37
Mohawk 45, New Riegel 33
North Baltimore 46, Fremont St. Joseph 43
St. Wendelin 54, Lakota 16
Tiffin Calvert 60, Old Fort 26
Northern Buckeye Conference
Eastwood 44, Fostoria Senior 33
Elmwood 53, Rossford 36
Lake 40, Woodmore 33
Otsego 48, Genoa 45
Northern Ohio League
Bellevue 62, Sandusky Senior 37
Firelands Conference
Ashland Mapleton 59, South Central 51
Monroeville 45, New London 37
Norwalk St. Paul 47, Ashland Crestview 36
Western Reserve 87, Plymouth 39
Midwest Athletic Conference
Coldwater 45, Delphos St. John’s 41
Fort Recovery 48, New Bremen 34
Minster 52, Marion Local 49, OT
New Knoxville 54, St. Henry 33
Versailles 63, Parkway 32
Putnam County League
Ottoville 51, Kalida 27
Ohio Cardinal Conference
Mansfield Madison 55, Lexington 49
Orrville 69, Clear Fork 38
West Holmes 57, Mansfield Senior 34
Wooster Senior 50, Ashland Senior 48
Other NW Ohio Games
Botkins 57, Spencerville 43
Bucyrus 49, Tiffin Columbian 32
Clyde 52, Lorain Admiral King 29
Evergreen 52, Toledo Christian 42
Fairbanks 60, Upper Scioto Valley 46, OT
Lima Perry 60, Marion Catholic 41
Mansfield St. Peter’s 74, Mansfield Christian 23
Marysville 57, Kenton 46
Norwalk Senior 48, Huron 32
Riverside 70, Ridgemont 26
Van Wert 47, Lincolnview 45
Wynford 50, Willard 43

SCHEDULE
Friday’s Events, Jan. 4

PREP BOYS BASKETBALL
Friday’s Results
Blanchard Valley Conference
Arlington 41, Pandora-Gilboa 22
Cory-Rawson 60, Van Buren 48
Leipsic 92, Arcadia 49
Liberty-Benton 101, Hardin Northern 24
McComb 43, Vanlue 38
Three Rivers Athletic Conference
Findlay 42, Toledo St. Francis 35
Tol. Cent. Catholic 59, Fremont Ross 30
Toledo St. John’s 81, Oregon Clay 41
Toledo Whitmer 70, Lima Senior 64
Midland Athletic League
Fremont St. Joseph 74, Tiffin Calvert 37
Lakota 55, Hopewell-Loudon 53
Mohawk 68, St. Wendelin 60
New Riegel 60, Carey 55
Old Fort 88, Bettsville 13
Seneca East 69, North Baltimore 35
Northern Buckeye Conference
Eastwood 55, Elmwood 41
Otsego 65, Lake 57
Rossford 100, Genoa 52
Woodmore 58, Fostoria Senior 53
North Central Conference
Buckeye Central 53, Riverdale 41
Bucyrus 53, Wynford 47
Colonel Crawford 85, Lucas 14
Upper Sandusky 65, Galion Senior 52
Northern Ohio League
Norwalk Senior 58, Willard 51
Shelby 66, Bellevue 54
Tiffin Columbian 67, Sandusky Senior 58
Northwest Conference
Columbus Grove 59, Lincolnview 49
Delphos Jefferson 46, Ada 45
Spencerville 77, Allen East 33
Western Buckeye League
Defiance 63, Celina 40
Elida 63, St. Marys Memorial 44
Lima Bath 66, Wapakoneta 32
Ottawa-Glandorf 72, Lima Shawnee 51
Van Wert 72, Kenton 57
Firelands Conference
New London 58, Monroeville 17
Norwalk St. Paul 73, Ashland Crestview 50
South Central 46, Ashland Mapleton 37
Western Reserve 53, Plymouth 49
Midwest Athletic Conference
Delphos St. John’s 55, Coldwater 41
Minster 48, Marion Local 31
New Bremen 65, Fort Recovery 61
St. Henry 50, New Knoxville 46
Versailles 60, Parkway 33
Northern Lakes League
Anthony Wayne 58, Bowling Green 53
Maumee 68, Napoleon 66, OT
Perrysburg 61, Sylvania Northview 41
Springfield 44, Sylvania Southview 33
Ohio Cardinal Conference
Lexington 58, Ashland Senior 55
Mansfield Senior 81, West Holmes 49
Orrville 42, Mansfield Madison 31
Wooster Senior 67, Clear Fork 47
Sandusky Bay Conference
Clyde 75, Port Clinton 60
Huron 78, Milan Edison 47
Sandusky Perkins 58, Oak Harbor 40
Sandusky St. Mary’s 61, Castalia Margaretta 59
Other Northwest Ohio
Lima Temple Christian 70, Waynesfield 50
Convoy Crestview 50, Ottoville 37
Grand Lakes 55, Heritage Christian 42
Lima Perry 76, Marion Catholic 49
Mansfield St. Peter’s 64, Kidron Central Christian 45
Miller City 59, Patrick Henry 48
Paulding 70, Liberty Center 65
Ridgemont 58, Riverside 47
Toledo Bowsher 85, Bryan 47
Toledo Start 55, Wauseon 49
Upper Scioto Valley at Fairbanks

PREP GIRLS BASKETBALL
Friday’s Results
Green Meadows Conference
Antwerp 38, Hicksville 24
Edgerton 49, Ayersville 44
Holgate 50, Tinora 43, OT
Wayne Trace 63, Fairview 39
Northern Lakes League
Bowling Green 66, Anthony Wayne 51
Napoleon 51, Maumee 29
Perrysburg 53, Sylvania Northview 49, 2-OT
Sylvania Southview 54, Springfield 23
Putnam County League
Continental 56, Miller City 41
Buckeye Border Conference
Fayette 49, North Central 38
Pettisville 53, Hilltop 52
Stryker 52, Edon 50
Toledo Area Athletic Conference
Cardinal Stritch 51, Northwood 33
Danbury 43, Maumee Valley Country Day 25
Gibsonburg 48, Ottawa Hills 45
Toledo Christian 58, Toledo Emmanuel Baptist 32
Other NW Ohio Games
Montpelier 67, Monclova Christian 17

SCHEDULE
Saturday’s Jan. 5 Events
College Athletics
MEN’S & WOMEN’S SWIMMING — Grand Valley State (women) 203, Findlay 121; Grand Valley State (men) 242, Findlay 36
MEN’S BASKETBALL — Wayne State 65, Findlay 61, OT
Ohio Northern 69, Mount Union 63
Hanover 82, Bluffton 54
WOMEN’S BASKETBALL — Hanover 84, Bluffton 69
Findlay 90, Wayne State 84, OT
Mount Union at Ohio Northern 62, Mount Union 45
WRESTLING — Ohio Northern 31, Washington & Lee 7
PREP BOYS BASKETBALL
Saturday’s Results
North Central Conference
Colonel Crawford 62, Crestline 32
Ontario 72, Galion Senior 53
Riverdale 58, Lucas 21
Upper Sandusky 45, Wynford 39
Toledo Area Athletic Conference
Cardinal Stritch 51, Danbury 29
Gibsonburg 69, Northwood 60
Maumee Valley Country Day 62, Toledo Emmanuel Baptist 59
Toledo Christian 57, Ottawa Hills 44
Other NW Ohio Games
Anna 43, Marion Local 40
Antwerp 48, Stryker 31
Archbold 51, Fairview 35
Ayersville 58, Montpelier 26
Bedford, Mich. 67, Toledo Whitmer 61
Bellevue 96, Genoa 77
Bryan 73, Tinora 71
Celina 67, Columbus Linden-McKinley 37
Coldwater 64, Lima Shawnee 47
Columbus Grove 69, Fort Jennings 41
Consortium College Preparatory 73, Toledo Scott 43
Defiance 40, Findlay 31
Edgerton 52, Delta 49
Elmwood 45, Hopewell-Loudon 32
Fayette 43, Hicksville 35
Fort Recovery 64, Lincolnview 45
Holgate 57, Mohawk 30
Huron 66, Elyria Catholic 59
Jackson Center 58, Waynesfield 44
Johnstown Northridge 67, Riverside 56
Lake 66, Old Fort 46
Leipsic 81, Continental 47
Lexington 64, Shelby 53
Liberty-Benton 55, Elida 50
Lima Temple Christian 62, Allen East 61
Mansfield Christian 43, Mansfield St. Peter’s 42
Marion Catholic 73, Mount Vernon Academy 61
Maumee 53, Wauseon 40
McComb 40, Kalida 34
Miller City 56, Pandora-Gilboa 43
New Bremen 50, St. Marys Memorial 40
New Knoxville 49, Botkins 42
New Riegel 50, Bucyrus 30
Norwalk Senior 60, Western Reserve 36
Olentangy Orange 51, Mansfield Madison 40
Otsego 59, Liberty Center 45
Ottawa-Glandorf 77, Bluffton 48
Ottoville 48, Minster 39
Paulding 61, Parkway 40
Pettisville 56, Patrick Henry 43
Ridgemont 66, North Baltimore 39
Sandusky St. Mary’s 87, Fremont St. Joseph 71
Seneca East 52, Buckeye Central 49
St. Henry 53, Eaton 45
Swanton 72, North Central 44
Tiffin Columbian 57, Marion Harding 43
Toledo Rogers 113, Toledo St. Francis 65
Upper Scioto Valley 71, Ada 54
Van Buren 69, Tiffin Calvert 59
Vanlue 66, Carey 47
Versailles 66, Fort Loramie 38
Wayne Trace 63, Edon 29
West Holmes 46, Sugarcreek Garaway 42
Willard 65, Castalia Margaretta 53
Wooster Senior 59, Canton GlenOak 56
PREP GIRLS BASKETBALL
Saturday’s Results
North Central Conference
Bucyrus 66, Lucas 36
Colonel Crawford 62, Ontario 49
Galion Senior 48, Buckeye Central 29
Upper Sandusky 48, Riverdale 38
Wynford 66, Crestline 9
Northern Ohio League
Norwalk Senior 43, Tiffin Columbian 18
Shelby 48, Willard 35
Firelands Conference
Ashland Mapleton 54, Monroeville 32
Norwalk St. Paul 56, New London 45
South Central 60, Plymouth 50
Western Reserve 65, Ashland Crestview 50
Ohio Cardinal Conference
Ashland Senior 64, Clear Fork 28
Mansfield Senior 62, Lexington 32
Orrville 45, Wooster Senior 42
West Holmes 58, Mansfield Madison 30
Sandusky Bay Conference
Clyde 76, Castalia Margaretta 47
Huron 52, Sandusky St. Mary’s 33
Port Clinton 52, Oak Harbor 39
Sandusky Perkins 48, Milan Edison 43
Other NW Ohio Games
Anna 62, Marion Local 46
Arcadia 45, St. Wendelin 38
Bellevue 57, Tiffin Calvert 27
Bluffton 39, Lima Perry 31
Bryan 52, Oregon Clay 38
Carey 57, McComb 43
Celina 50, Minster 38
Delphos St. John’s 32, Fort Jennings 22
Dublin Coffman 73, Toledo Waite 37
Eastwood 63, Lakota 36
Edgerton 46, Delphos Jefferson 38
Elmwood 56, Van Buren 47
Evergreen at Rossford
Findlay 46, Lima Shawnee 44
Fort Loramie 76, New Bremen 35
Fremont Ross 71, Toledo Scott 16
Hopewell-Loudon 58, Fostoria Senior 41
Jonathan Alder 57, Fairbanks 34
Kalida 46, Wapakoneta 45
Kenton 71, Hardin Northern 18
Lake Ridge Academy 57, Toledo Bowsher 25
Liberty-Benton 54, Ada 36
Lima Cent. Cath. 47, Coldwater 44
Lima Senior 60, Elida 58
Marion Catholic 54, Mount Vernon Academy 45
Mohawk 49, Arlington 41
North Baltimore 75, Ridgemont 25
Ottawa-Glandorf 66, Wauseon 65, OT
Ottoville 57, Columbus Grove 14
Pandora-Gilboa 57, Waynesfield 54
Sidney Lehman 48, St. Marys Memorial 45
Toledo Start 54, Sylvania Southview 50
Toledo Whitmer 48, Bedford, Mich. 42
Upper Arlington 74, Marion Harding 28
Upper Scioto Valley 52, Allen East 47
Van Wert 46, Fort Recovery 45
Wadsworth 41, Lima Bath 29

SCHEDULE
Monday’s Events, Jan. 7
Prep Bowling
Fostoria, Lakota & New Riegel at Gibsonburg, 4
Patrick Henry at Archbold, 4
Prep Swimming
Findlay at Lexington, 5
Freshman Girls Basketball
Findlay at Oregon Clay, 5
Freshmen Boys Basketball
Findlay at Oregon Clay, 6:30
Boys Basketball
Monday’s Games
Other NW Ohio Games
Delphos St. John’s at Celina
Milan Edison at South Central
Girls Basketball
Monday’s Games
Three Rivers Athletic Conference
Toledo Notre Dame at Toledo St. Ursula
Midland Athletic League
Mohawk at Lakota
Other NW Ohio Games
Ada at Lima Perry
Continental at Convoy Crestview
Fairbanks at Triad
Lenawee Christian at Evergreen
Lima Shawnee at Wayne Trace
Parkway at Bradford
Swanton at Fayette
Toledo Waite at Sylvania Northview
West Holmes at Warsaw Riverview

SCHEDULE
Tuesday’s Events, Jan. 8

SCHEDULE
Tuesday’s Jan. 8 Events
PREP BOYS BASKETBALL
Tuesday’s Results
Northern Lakes League
Anthony Wayne 71, Perrysburg 65
Bowling Green 65, Napoleon 53
Maumee 52, Springfield 38
Sylvania Northview 59, Sylvania Southview 52
Other NW Ohio Games
Arcadia 66, Bettsville 39
Colonel Crawford 56, Mansfield St. Peter’s 38
Cory-Rawson 66, Lima Perry 64
Evergreen 76, Cardinal Stritch 58
Fairbanks 60, Elgin 46
Fort Recovery 66, Franklin-Monroe 26
Fort Wayne Carroll 45, Van Wert 41
Galion Northmor 76, Crestline 49
Heritage Christian 49, Wayside Christian 32
Kenton 54, Bellefontaine 51
Mansfield Christian 65, Lucas 34
Old Fort 81, Gibsonburg 68
Orrville 46, Norwayne 42
Riverside 63, Indian Lake 53
Tiffin Columbian 45, Oak Harbor 38
Tol. Cent. Catholic 75, Toledo Waite 53
Toledo Christian 52, Oregon Clay 43
West Holmes 73, Warsaw Riverview 20
PREP GIRLS BASKETBALL
Tuesday’s Results
Northern Buckeye Conference
Elmwood 43, Otsego 33
Lake 60, Fostoria Senior 24
Rossford 39, Eastwood 32
Woodmore 48, Genoa 32
Other NW Ohio Games
Akron St. Vincent-St. Mary’s 68, Mansfield Senior 31
Archbold 70, Stryker 36
Arlington 56, Hopewell-Loudon 55
Ayersville 51, Fayette 46
Bellevue 46, Port Clinton 36
Celina 68, Findlay 51
Delta 61, Northwood 35
Fort Jennings 70, Elida 67, OT
Galion Northmor at Bucyrus
Hilltop 58, Montpelier 50
Huron 48, Monroeville 40
Jeromesville Hillsdale 44, Ashland Mapleton 38
Liberty-Benton 54, Wapakoneta 36
Lincolnview 45, Kalida 38
Mansfield Christian 46, Marion Catholic 32
Marion Harding 44, Sandusky Senior 28
Miller City 68, Delphos Jefferson 35
Mohawk 47, Riverdale 36
New Knoxville 49, Waynesfield 43
North Central 70, Lakewood Park Christuan (Ind.) 49
Norwalk St. Paul 35, Fremont St. Joseph 33
Oak Harbor 53, Danbury 27
Ontario 48, Clear Fork 41
Ottawa-Glandorf 61, Leipsic 42
Ottoville 50, Lima Bath 31
Patrick Henry 42, Holgate 29
Pettisville 68, Hicksville 26
Ridgedale 39, Wynford 34
Seneca East 67, Milan Edison 58
St. Wendelin 82, Sandusky St. Mary’s 50
Tinora 51, Bryan 48
Upper Scioto Valley 59, Vanlue 30
Village Academy 50, Ridgemont 30
Wauseon 54, Defiance 34
Wayne Trace 49, Edon 37
Western Reserve 65, Sandusky Perkins 40
Willard 53, Castalia Margaretta 38

SCHEDULE
Wednesday’s Events, Jan. 9

PREP GIRLS BASKETBALL
Wednesday’s Results
Toledo City League
Toledo Rogers 100, Toledo Bowsher 34
Toledo Start 72, Toledo Woodward 23
Toledo Waite 84, Toledo Scott 34
Other NW Ohio Games
Bucyrus 54, Galion Northmor 28
Fairbanks 44, River Valley 41
Mansfield St. Peter’s 52, Galion Senior 45
PREP BOYS BASKETBALL
Wednesday’s Results
Other NW Ohio Games
Huron 69, Sandusky Senior 42

SCHEDULE
PREP BOYS BASKETBALL
Thursday’s Jan. 10 Results
Northern Buckeye Conference
Eastwood 72, Fostoria Senior 51
Otsego 93, Genoa 67
Lake 64, Woodmore 53
Rossford 43, Elmwood 39
North Central Conference
Buckeye Central 54, Bucyrus 37
Green Meadows Conference
Ayersville 73, Fairview 52
Edgerton 61, Hicksville 43
Tinora 65, Antwerp 53
Wayne Trace 39, Holgate 29
Buckeye Border Conference
Fayette 43, Hilltop 25
North Central 67, Edon 56
Stryker 47, Pettisville 34
Other NW Ohio Games
Galion Senior 45, Bellevue 42
Marion Harding 68, Willard 63
Upper Sandusky 38, Tiffin Columbian 32
PREP GIRLS BASKETBALL
Thursday’s Results
Blanchard Valley Conference
Arcadia 59, McComb 46
Arlington 53, Van Buren 36
Cory-Rawson 45, Vanlue 38
Liberty-Benton 51, Leipsic 41
Pandora-Gilboa 59, Hardin Northern 18
Three Rivers Athletic Conference
Findlay 62, Lima Senior 45
Oregon Clay 65, Toledo St. Ursula 51
Toledo Notre Dame 47, Tol. Cent. Catholic 44
Toledo Whitmer 53, Fremont Ross 34
Midland Athletic League
Lakota 39, Old Fort 26
Mohawk 67, Fremont St. Joseph 33
New Riegel 64, North Baltimore 41
Seneca East 57, Carey 41
Tiffin Calvert 47, St. Wendelin 46, OT
Northwest Conference
Ada 52, Allen East 35
Bluffton 46, Spencerville 33
Columbus Grove 54, Paulding 31
Convoy Crestview 42, Lincolnview 41
Lima Cent. Cath. 48, Delphos Jefferson 41
Northwest Ohio Athletic League
Archbold 61, Swanton 35
Delta 61, Montpelier 51
Patrick Henry 49, Bryan 34
Wauseon 76, Liberty Center 34
Western Buckeye League
Celina 67, Wapakoneta 41
Lima Bath 69, St. Marys Memorial 21
Lima Shawnee 66, Kenton 62
Ottawa-Glandorf 61, Defiance 39
Van Wert 59, Elida 55
Firelands Conference
New London 47, Ashland Mapleton 40
Plymouth 44, Monroeville 41
South Central 54, Ashland Crestview 40
Western Reserve 55, Norwalk St. Paul 39
Midwest Athletic Conference
Coldwater 41, New Bremen 34
Fort Recovery 56, Parkway 35
Minster 31, Delphos St. John’s 20
New Knoxville 56, Marion Local 49
Versailles 54, St. Henry 25
Putnam County League
Fort Jennings 45, Miller City 40
Ottoville 69, Continental 37
Ohio Cardinal Conference
Mansfield Senior 51, Mansfield Madison 34
West Holmes 46, Lexington 12
Wooster Senior 67, Clear Fork 37
Sandusky Bay Conference
Clyde 92, Sandusky St. Mary’s 47
Toledo Area Athletic Conference
Cardinal Stritch 48, Gibsonburg 41, OT
Northwood 36, Maumee Valley Country Day 31
Toledo Christian 56, Danbury 23
Other Northwest Ohio
Lima Perry 75, Ridgemont 31
Waynesfield 66, Upper Scioto Valley 59
Other NW Ohio Games
Ottawa Hills at Toledo Emmanuel Baptist
Riverside 55, Marion Catholic 39

SCHEDULE
Friday’s Events, Jan. 11

PREP BOYS BASKETBALL
Friday’s Results
Blanchard Valley Conference
Cory-Rawson 63, Hardin Northern 41
Leipsic 62, Vanlue 61
Liberty-Benton 53, Arlington 39
McComb 54, Pandora-Gilboa 43
Van Buren 64, Arcadia 61
Three Rivers Athletic Conference
Findlay 64, Oregon Clay 47
Fremont Ross 56, Toledo St. Francis 42
Toledo St. John’s 86, Lima Senior 68
Toledo Whitmer 39, Tol. Cent. Catholic 30
Midland Athletic League
Carey 61, Hopewell-Loudon 47
Fremont St. Joseph 64, North Baltimore 38
Lakota 61, St. Wendelin 50
New Riegel 81, Mohawk 57
Old Fort 89, Tiffin Calvert 32
Seneca East 79, Bettsville 23
Northwest Conference
Ada 54, Allen East 49
Bluffton 51, Spencerville 42
Columbus Grove 56, Paulding 52, OT
Convoy Crestview 70, Lincolnview 41
Lima Cent. Cath. 66, Delphos Jefferson 30
Northwest Ohio Athletic League
Archbold 65, Swanton 28
Bryan 56, Patrick Henry 42
Delta 59, Montpelier 28
Wauseon 48, Liberty Center 31
Western Buckeye League
Elida 62, Van Wert 60
Kenton 58, Lima Shawnee 47
Lima Bath 56, St. Marys Memorial 37
Ottawa-Glandorf 43, Defiance 35
Wapakoneta 52, Celina 48
Firelands Conference
Monroeville 57, Ashland Mapleton 44
Norwalk St. Paul 67, New London 52
South Central 56, Plymouth 50
Western Reserve 75, Ashland Crestview 47
Midwest Athletic Conference
Delphos St. John’s 69, Minster 60
Fort Recovery 55, Parkway 30
New Bremen 52, Coldwater 38
New Knoxville 56, Marion Local 49, OT
St. Henry 68, Versailles 53
Northern Lakes League
Bowling Green 81, Maumee 47
Napoleon 60, Sylvania Northview 52
Springfield 54, Anthony Wayne 52, 2-OT
Putnam County League
Kalida 43, Fort Jennings 28
Miller City 51, Continental 43
Ohio Cardinal Conference
Clear Fork 64, Ashland Senior 54
Mansfield Senior 75, Orrville 61
West Holmes 58, Mansfield Madison 36
Wooster Senior 81, Lexington 51
Sandusky Bay Conference
Huron 55, Clyde 35
Oak Harbor 45, Castalia Margaretta 31
Port Clinton 55, Milan Edison 49
Sandusky Perkins 65, Sandusky St. Mary’s 60
Toledo City League
Toledo Bowsher 88, Toledo Start 86
Toledo Rogers 76, Toledo Scott 60
Toledo Waite 63, Toledo Woodward 53
Toledo Area Athletic Conference
Cardinal Stritch 40, Northwood 19
Gibsonburg 55, Ottawa Hills 54
Maumee Valley Country Day 65, Danbury 30
Other Northwest Ohio
Ridgemont 72, Lima Perry 62
Upper Scioto Valley 58, Waynesfield 40
Other NW Ohio Games
Heritage Christian at Victory Christian (Urbana)
Lima Temple Christian 51, Fairbanks 46
Riverside 70, Marion Catholic 28

PREP GIRLS BASKETBALL
Friday’s Results
Northern Buckeye Conference
Elmwood 54, Woodmore 42
Genoa 48, Fostoria Senior 34
Lake 49, Eastwood 43
Otsego 41, Rossford 34
North Central Conference
Colonel Crawford 47, Buckeye Central 21
Bucyrus 44, Galion Senior 34
Lucas 58, Crestline 23
Riverdale 43, Wynford 41
Upper Sandusky 61, Ontario 46
Northern Ohio League
Shelby 61, Norwalk Senior 45
Willard 53, Sandusky Senior 32
Green Meadows Conference
Ayersville 80, Fairview 38
Edgerton 58, Hicksville 25
Holgate 63, Wayne Trace 49
Tinora 53, Antwerp 49
Northern Lakes League
Anthony Wayne 51, Springfield 40
Bowling Green 68, Maumee 41
Sylvania Northview 45, Napoleon 23
Buckeye Border Conference
Fayette 54, Hilltop 46
North Central 44, Edon 35
Pettisville 46, Stryker 39
Other NW Ohio Games
Bellevue 73, Tiffin Columbian 21

SCHEDULE
Saturday’s Events, Jan. 12
PREP GIRLS BASKETBALL
Saturday’s Results
Ohio Cardinal Conference
Orrville 69, Lexington 31
West Holmes 65, Ashland Senior 45
Sandusky Bay Conference
Oak Harbor 52, Milan Edison 49
Port Clinton at Castalia Margaretta
Sandusky Perkins 54, Huron 30
Toledo Area Athletic Conference
Maumee Valley Country Day at Cardinal Stritch
Ottawa Hills 37, Danbury 31
Toledo Christian 52, Northwood 19
Other NW Ohio Games
Arcadia 61, Lakota 28
Ashland Mapleton 551, Kidron Central Christian 27
Bowling Green 78, Otsego 48
Carey 55, Vanlue 26
Coldwater 35, Greenville 28
Cory-Rawson 81, Ridgemont 29
Hopewell-Loudon 49, Hardin Northern 13
Kalida 45, Allen East 40
Kenton 65, Ada 50
Leipsic 53, Columbus Grove 36
Mansfield St. Peter’s 63, Lucas 20
McComb 53, North Baltimore 37
Minster 53, Russia 29
New Bremen 48, St. Marys Memorial 37
Ottawa-Glandorf 45, Delphos St. John’s 19
Pandora-Gilboa 51, Fort Jennings 35
Plymouth 66, Mansfield Christian 38
Seneca East 72, Norwalk Senior 67, OT
St. Henry 51, Lima Shawnee 49
Sylvania Southview 56, Oregon Clay 52
Tol. Cent. Catholic 59, Toledo Waite 40
Toledo Bowsher 49, Defiance 39
Versailles 71, Sidney Lehman 16
Waynesfield 54, Bluffton 38
West Jefferson at Fairbanks
Wooster Senior 79, Barberton 37

PREP BOYS BASKETBALL
Saturday’s Results
North Central Conference
Buckeye Central 58, Galion Senior 48
Bucyrus 50, Lucas 30
Ontario 67, Colonel Crawford 62
Upper Sandusky 56, Riverdale 34
Wynford 76, Crestline 40
Northern Ohio League
Sandusky Senior 57, Bellevue 56
Shelby 54, Willard 49
Tiffin Columbian 63, Norwalk Senior 34
Ohio Cardinal Conference
Mansfield Senior 53, Lexington 41
Other NW Ohio Games
Ada 72, Waynesfield 61
Ansonia at Riverside
Anthony Wayne 66, Toledo St. Francis 48
Archbold 70, Elida 68, OT
Ayersville 43, Continental 30
Bluffton 66, Fort Jennings 54
Botkins 54, Parkway 45
Bryan 50, Maumee 40
Celina 73, Toledo Waite 52
Coldwater 60, National Trails 29
Convoy Crestview 39, Arlington 18
Defiance 51, Wauseon 42
Delphos St. John’s 72, Lima Shawnee 55
Delta 58, North Central 55
Edgerton 65, Pettisville 58
Elmwood 52, Van Buren 37
Evergreen 60, Edon 49
Fremont Ross 68, Port Clinton 39
Gibsonburg 64, Woodmore 60
Hardin Northern 48, North Baltimore 47
Hilltop 46, Hicksville 40
Holgate 45, Liberty Center 39
Jackson Center 56, New Knoxville 31
Lake 69, Swanton 32
Leipsic 64, Columbus Grove 52
Liberty-Benton 72, Carey 51
Lima Bath 66, Spencerville 39
Lima Temple Christian 60, Sidney Lehman 44
Mansfield Christian 48, Plymouth 37
Mansfield St. Peter’s 74, South Central 44
Milan Edison 51, Monroeville 42
Miller City 58, Lincolnview 56
Minster 52, Fort Loramie 46
Mohawk 69, Bettsville 29
New Bremen 53, Covington 47
New Riegel 48, McComb 47
Norwalk St. Paul 68, Tiffin Calvert 48
Oak Harbor 71, Eastwood 67
Ottawa-Glandorf 53, Findlay 43
Ottoville 52, Pandora-Gilboa 37
Paulding 68, Fairview 40
Sandusky St. Mary’s 70, Cardinal Stritch 64, OT
St. Henry 71, Anna 59
St. Marys Memorial 59, Lima Perry 40
St. Wendelin 57, Marion Catholic 33
Stryker 50, Montpelier 36
Sylvania Northview 60, Oregon Clay 59
Tinora 54, Kalida 48
Toledo Scott 74, Fremont Temple Christian 34
Toledo Whitmer 61, Toledo Start 51
Toledo Woodward 53, Monclova Christian 41
Upper Scioto Valley 42, Cory-Rawson 37
Van Wert 53, Marion Local 45
Vanlue 46, Hopewell-Loudon 38, OT
Versailles 77, Mississinawa Valley 41
Wayne Trace 69, Delphos Jefferson 37
Western Reserve 57, Sandusky Perkins 45

SCHEDULE
Monday’s Events, Jan. 14
GIRLS BASKETBALL
Toledo Area Athletic Conference
Ottawa Hills 57, Toledo Emmanuel Baptist 25
Other NW Ohio Games
Celina 61, Marion Local 41
Girls Basketball
Monday’s Results
Toledo Area Athletic Conference
Northwood 33, Toledo Emmanuel Baptist 26
Other NW Ohio Games
Genoa 55, Lakota 41
Indian Lake 57, Wapakoneta 56
Jefferson Townshiip 52, Ridgemont 32
Lima Cent. Cath. 50, Wayne Trace 33
Montpelier 64, Maumee Valley Country Day 18
Orrville 88, Danville 63
Port Clinton 46, Lake 26
Sidney 60, St. Henry 46
Sunbury Big Walnut 42, Marion Harding 39
Triad 58, Riverside 38

SCHEDULE
Tuesday’s Events, Jan. 15

PREP BOYS BASKETBALL
Tuesday’s Results
Three Rivers Athletic Conference
Tol. Cent. Catholic 68, Lima Senior 57
Northern Buckeye Conference
Lake 67, Fostoria Senior 39
Otsego 48, Elmwood 31
Rossford 57, Eastwood 47
Woodmore 96, Genoa 61
Northern Lakes League
Perrysburg 62, Sylvania Southview 52
Springfield 50, Sylvania Northview 31
Ohio Cardinal Conference
West Holmes 54, Orrville 42
Toledo Area Athletic Conference
Cardinal Stritch 54, Maumee Valley Country Day 53
Other NW Ohio Games
Clear Fork 59, Ontario 44
Edgerton 45, Patrick Henry 20
Elgin 65, Ridgemont 43
Fairbanks 43, London 42
Kidron Central Christian 44, Ashland Mapleton 31
Lima Christian Academy 46, Heritage Christian 30
Mohawk 77, Arcadia 55
New London 44, Firelands 36
Oak Harbor 65, Lakota 42
Old Fort 84, Northwood 46
Toledo Bowsher at Toledo St. Francis
Triad  50, Riverside 40
Wapakoneta 48, New Knoxville 38
Wooster Senior 76, Massillon Washington 66

PREP GIRLS BASKETBALL
Tuesday’s Results
North Central Conference
Buckeye Central 57, Crestline 22
Bucyrus 67, Ontario 55
Colonel Crawford 45, Riverdale 31
Wynford 51, Galion Senior 39
Northern Lakes League
Anthony Wayne 49, Napoleon 26
Sylvania Northview 51, Springfield 46
Other NW Ohio Games
Allen East 72, Lima Perry 44
Arlington 50, Upper Scioto Valley 29
Norwayne 50, Ashland Crestview 41
Ayersville 75, Van Buren 51
Bellevue 56, Upper Sandusky 47
Bryan 44, Defiance 22
Castalia Margaretta 57, Seneca East 55
Celina 69, Marion Local 36
Edgerton 45, North Central 31
Fayette 73, Hicksville 38
Fort Loramie 65, Fort Recovery 58
Fremont Ross 49, Maumee 35
Grove City Christian 44, Marion Catholic 35
Hilltop 75, Fairview 39
Hopewell-Loudon 64, Gibsonburg 32
Kalida 48, Tinora 41
Liberty-Benton 46, Carey 38
Lima Shawnee 61, Fort Jennings 35
Lincolnview 51, Antwerp 32
Mansfield St. Peter’s 82, Plymouth 30
McComb 61, Miller City 39
Ottawa-Glandorf 80, Liberty Center 37
Ottoville 48, Pandora-Gilboa 32
Sandusky Perkins 48, Sandusky Senior 36
Sandusky St. Mary’s 57, Danbury 39
Spencerville 65, Parkway 60
St. Wendelin 44, Northwood 24
Swanton 59, Pettisville 57, 2-OT
Tiffin Calvert 64, Toledo Woodward 47
Toledo Christian 51, Fremont St. Joseph 33
Toledo Whitmer 44, Evergreen 29
Van Wert 44, Paulding 26
Wauseon 61, Stryker 46
Waynesfield 66, Jackson Center 31
Western Reserve 53, Milan Edison 45
Willard 56, Huron 34

 

SCHEDULE

Wednesday’s Jan. 16 Events

PREP GIRLS BASKETBALL

Wednesday’s Games

Toledo City League

Toledo Rogers 59, Toledo Waite 32

Toledo Start 67, Toledo Scott 23

Toledo Woodward 51, Toledo Bowsher 44

Other NW Ohio Games

Benjamin Logan 56, Fairbanks 52

SCHEDULE
Thursday’s Jan. 17 Events
PREP GIRLS BASKETBALL
Thursday’s Results
Blanchard Valley Conference
Arcadia 60, Cory-Rawson 30
Arlington 51, McComb 43
Leipsic 60, Vanlue 16
Liberty-Benton 76, Hardin Northern 11
Pandora-Gilboa 51, Van Buren 25
Three Rivers Athletic Conference
Findlay 50, Tol. Cent. Catholic 33
Oregon Clay 51, Fremont Ross 45
Lima Senior 70, Toledo St. Ursula 63
Toledo Notre Dame 43, Toledo Whitmer 33
Northern Buckeye Conference
Eastwood 49, Otsego 48
Elmwood 43, Fostoria Senior 29
Lake 51, Genoa 39
Woodmore 51, Rossford 44
North Central Conference
Upper Sandusky 63, Crestline 14
Northwest Conference
Ada 44, Lima Cent. Cath. 43
Allen East 54, Bluffton 52
Convoy Crestview 61, Paulding 33
Lincolnview 62, Delphos Jefferson 44
Spencerville 50, Columbus Grove 35
Northwest Ohio Athletic League
Archbold 54, Patrick Henry 40
Bryan 40, Montpelier 32
Delta 53, Swanton 46
Evergreen 62, Liberty Center 51
Western Buckeye League
Celina 48, St. Marys Memorial 17
Elida 43, Lima Shawnee 40
Lima Bath 59, Van Wert 25
Ottawa-Glandorf 72, Kenton 54
Wapakoneta 46, Defiance 28
Firelands Conference
Ashland Crestview 57, Monroeville 42
Ashland Mapleton 44, Norwalk St. Paul 29
Western Reserve 61, South Central 40
Midwest Athletic Conference
Coldwater 38, Parkway 25
Marion Local 60, St. Henry 36
Minster 53, New Bremen 29
New Knoxville 48, Delphos St. John’s 41
Versailles 53, Fort Recovery 42
Putnam County League
Continental 62, Fort Jennings 41
Ohio Cardinal Conference
Clear Fork 45, Mansfield Madison 23
West Holmes 40, Orrville 30
Wooster Senior 56, Mansfield Senior 30
Sandusky Bay Conference
Clyde 51, Sandusky Perkins 36
Fayette 38, Pettisville 35
Hilltop 49, Edon 32
Stryker 49, North Central 39
Toledo Area Athletic Conference
 Danbury 36, Toledo Emmanuel Baptist 19
Gibsonburg 30, Maumee Vallley 18
Ottawa Hills 46, Niorthwood 16
Toledo Christian 59, Cardinal Stritch 49
Northwest Central Conference
 Fairbanks 57, Ridgemont 32
Upper Scioto Valley 83, Riverside 24
Waynesfield 74, Marion Catholic 28
 Other NW Ohio Games
Lucas 80, Mansfield Temple Christian 44
New London 47, Plymouth 36
Shekinah Christian 52, Marion Harding 36
Shelby 57, Mansfield St. Peter’s 47
Toledo Rogers 77, Wauseon 40

PREP BOYS BASKETBALL
 Thursday’s Results
 Midland Athletic League
Tiffin Calvert 82. Bettsville 26
Carey 62, Seneca East 57
Fremont St. Joseph 92, Mohawk 72
Hopewell-Loudon 60, St. Wendelin 44
New Riegel 74, North Baltimore 44
Old Fort 71, Lakota 37
 Green Meadows Conference
Antwerp 31, Holgate 26
Edgerton 62, Tinora 49
Hicksville 50, Fairview 45
Wayne Trace 58, Ayersville 35

PREP GIRLS BASKETBALL
Monday’s Jan. 21 Results
NW Ohio Games
Celina 52, Lima Cent. Cath. 39
Cincinnati Winton Woods 55, Toledo Rogers 48
Convoy Crestview 44, Van Wert 34
Fort Jennings 35, Columbus Grove 31
Liberty-Benton 49, Kalida 38
Lima Bath 57, Dayton Chaminade-Julienne 49
London 49, Fairbanks 46
North Central 51, Liberty Center 37
Swanton 48, Defiance 29
West Holmes 56, North Canton Hoover 51
Wynford 46, Carey 40
Lucas at Mansfield Christian

SCHEDULE
Tuesday’s Events, Jan. 22

PREP BOYS BASKETBALL
Tuesday’s Results
Three Rivers Athletic Conference
Fremont Ross 56, Oregon Clay 48
Lima Senior 67, Toledo St. Francis 43
Tol. Cent. Catholic 63, Findlay 42
Toledo St. John’s 52, Toledo Whitmer 51
Northern Lakes League
Anthony Wayne 44, Napoleon 37
Bowling Green 75, Sylvania Southview 71
Springfield 45, Perrysburg 42, OT
Sylvania Northview 61, Maumee 55
Ohio Cardinal Conference
Ashland Senior 54, West Holmes 49
Toledo Area Athletic Conference
Gibsonburg 54, Maumee Valley Country Day 45
Other NW Ohio Games
Bellevue 55, Upper Sandusky 43
Bluffton 52, Pandora-Gilboa 42
Convoy Crestview 72, Lima Shawnee 52
Defiance 51, Archbold 45
Fairbanks 62, Mechanicsburg 53
Fayette 50, Waldron, Mich. 34
Harvest Temple 56, Heritage Christian 39
Lima Cent. Cath. 57, Elida 35
Mansfield Christian 44, Galion Northmor 36
Mansfield St. Peter’s 70, Lucas 24
Ridgemont 80, Mohawk 57
Swanton 50, Hilltop 37
Toledo Bowsher 93, Cardinal Stritch 71
Van Wert 58, Kalida 45
Sidney Lehman 45, Waynesfield 36
West Liberty-Salem 51, Riverside 37
Wynford 67, River Valley 60
PREP GIRLS BASKETBALL
Tuesday’s Results
Northern Buckeye Conference
Eastwood 59, Genoa 55
Elmwood 51, Lake 39
Rossford 62, Fostoria Senior 23
Woodmore 57, Otsego 45
Other NW Ohio Games
Arlington 46, Riverdale 37
Ayersville 60, Edon 30
Bellevue 56, Galion Senior 47
Bryan 79, Hicksville 45
Bucyrus 61, New Riegel 39
Colonel Crawford 42, Ridgedale 38
Continental 49, Antwerp 22
Danbury 59, Old Fort 29
Delphos Jefferson 64, Wayne Trace 43
Delta 50, Hilltop 49
Edgerton 39, Stryker 29
Hopewell-Loudon 59, Castalia Margaretta 50
Lakota 57, Vanlue 52, OT
Marion Harding 57, Tiffin Columbian 35
Mount Vernon 44, Lexington 35
New Knoxville 42, Wapakoneta 33
Norwalk Senior 58, Milan Edison 36
Patrick Henry 63, Miller City 41
Pettisville 35, Montpelier 29
Sandusky Perkins 38, Willard 36
Shelby 69, Upper Sandusky 47
St. Wendelin 53, Van Buren 45
Tiffin Calvert 61, Buckeye Central 36
Toledo Christian 52, Maumee 36
Wauseon 67, Fairview 34

SCHEDULE
Wednesday’s Events, Jan. 23

SCHEDULE
Wednesday’s Events

PREP GIRLS BASKETBALL
Wednesday’s Games
Toledo City League
Toledo Bowsher 71, Toledo Scott 33
Toledo Start 48, Toledo Waite 33
Toledo Rogers 102, Toledo Woodward 15
Other NW Ohio Games
Amherst Steele 47, Sandusky Senior 40
Ontario 60, Mansfield St. Peter’s 54

PREP WRESTLING
Regional Team Tournament
Wednesday’s Quarterfinals
Division I
REGION I-A
AT Perrysburg
Findlay 36, Fremont Ross 24
Perryburg 58, Anthony Wayne 18
AT OREGON CLAY
Sylvania Southview 44, Toledo St. Francis 33
Oregon Clay 69, Toledo Whitmer 6
REGION 5-A
AT MARYSVILLE
Lewis Center Olentangy 63, Ashland 15
Division II
REGION 9-A
AT TOLEDO CENTRAL CATHOLIC
Defiance 46, Bryan 36
Elida 42, Bowling Green 33
Toledo Central Catholic 71, Elida 12
AT WAUSEON
Lima Shawnee 35, Napoleon 24
Van Wert 46, Kenton 21
Wauseon 77, Van Wert 6
REGION 9-B
AT SANDUSKY PERKINS
Bellevue 40, Edison 32
Oak Harbor 46, Sandusky 26
Sandusky Perkins 62, Bellevue 13
AT CLYDE
Eastwood 40, Norwalk 33
Clyde 64, Tiffin Columbian 16
Tiffin Columbian 44, Rossford 36
REGION 14-B
AT SPARTA HIGHLAND
Sparta Highland 61, Shelby 16
REGION 16-A
AT INDIAN LAKE
Wapakoneta 45, Springfield Northwestern 23
AT PARIS GRAHAM
Celina 42, Springfield Kenton Ridge 35
Division III
REGION 17-A
AT COlumbus Grove
Columbus Grove 54, Antwerp 21
Montpelier 45, Tinora 27
Ayersville 54, Columbus Grove 13
Wayne Trace 55, Tinora 21
AT ARCHBOLD
Liberty Center 45, Paulding 33
Archbold 61, Fairview 18
Fairview 52, Edgerton 30
REGION 17-B
AT GENOA
Lake 35, Otsego, 34
Genoa 58 Swanton 22
AT DELTA
Elmwood 52, Fostoria, 8
Delta 65, Evergreen 9
REGION 18-A
AT WOODMORE
Galion 60, Cory-Rawson, 10
Woodmore 52, Bucyrus 19
AT UPPER SANDUSKY
Carey 50, Gibsonburg, 21
Van Buren 42, McComb, 30
Upper Sandusky 62, Van Buren 15
REGION 18-B
AT HURON
Ontario 51, Ashland Crrestview 12
Plymouth 58, Monroeville 18
Huron 43 Ontario 27
Western Reserve 64, Plymouth 18
AT MARGARETTA
Margaretta 55, New London, 10
Sandusky St. Mary’s 46, South Central, 33
Norwalk St. Paul 39, Sandusky St. Mary’s 26
REGION 24-A
AT LIMA BATH
Spencerville 41, Delphos Jefferson 21
Lima Bath 52, Lima Central Catholic 19
AT COLDWATER
Coldwater 69, Ada 9
Delphos St. John’s 39, Riverdale 33

SCHEDULE
PREP BOYS BASKETBALL
Thursday’s Jan. 24 Results
Northern Buckeye Conference
Elmwood 45, Fostoria Senior 41
Lake 99, Genoa 62
Otsego 64, Eastwood 55
Woodmore 55, Rossford 49
North Central Conference
Buckeye Central 54, Crestline 37
Other NW Ohio Games
Marion Harding 78, Galion Senior 61
PREP GIRLS BASKETBALL
Thursday’s Results
Blanchard Valley Conference
Arcadia 75, Arlington 61
Leipsic 43, Cory-Rawson 39
Liberty-Benton 68, Van Buren 46
Pandora-Gilboa 55, McComb 52
Vanlue 45, Hardin Northern 28
Three Rivers Athletic Conference
Findlay 54, Toledo Whitmer 36
Lima Senior 50, Oregon Clay 39
Toledo Notre Dame 64, Fremont Ross 18
Toledo St. Ursula at Tol. Cent. Catholic
Midland Athletic League
Carey 67, Tiffin Calvert 53
Fremont St. Joseph 62, Lakota 34
Hopewell-Loudon 71, Old Fort 32
New Riegel 61, Seneca East 45
St. Wendelin 50, North Baltimore 48
Northwest Conference
Ada 49, Bluffton 38
Allen East 54, Columbus Grove 44
Convoy Crestview 53, Spencerville 39
Delphos Jefferson 53, Paulding 36
Lincolnview 46, Lima Cent. Cath. 44
Northwest Ohio Athletic League
Archbold 62, Wauseon 48
Delta 52, Bryan 42
Patrick Henry 49, Montpelier 42
Swanton 38, Evergreen 33
Western Buckeye League
Celina 63, Van Wert 41
Kenton 63, Elida 51
Lima Bath 48, Lima Shawnee 34
St. Marys Memorial 51, Defiance 41
Wapakoneta 59, Ottawa-Glandorf 56
Firelands Conference
Ashland Crestview 66, New London 54
Ashland Mapleton 52, Plymouth 42
Norwalk St. Paul 53, South Central 46
Western Reserve 55, Monroeville 39
Green Meadows Conference
Edgerton 44, Antwerp 36
Holgate 52, Ayersville 40
Tinora 53, Fairview 42
Wayne Trace 48, Hicksville 33
Midwest Athletic Conference
Fort Recovery 58, Coldwater 55
Marion Local 50, Versailles 38
Minster 48, Parkway 40
New Knoxville 44, New Bremen 24
St. Henry 40, Delphos St. John’s 30
Putnam County League
Fort Jennings 64, Ottoville 39
Ohio Cardinal Conference
Ashland Senior 55, Lexington 40
Wooster Senior 70, Mansfield Madison 41
Orrville 67, Mansfield Senior 64
West Holmes 51, Clear Fork 24
Buckeye Border Conference
Fayette 50, Edon 34
Pettisville 44, North Central 37
Stryker 51, Hilltop 36
Toledo Area Athletic Conference
Toledo Christian 60, Gibsonburg 40
Ottawa Hills 45, Maumee Valley Country Day 15
Other Northwest Ohio
Upper Scioto Valley 58, Lima Perry 35
Waynesfield 75, Ridgemont 24
Other NW Ohio Games
Bellefontaine 53, Riverside 25
Fairbanks 58, Marion Catholic 38
Loudonville 51, Mansfield Christian 40
Danbury 45, Northwood 13

SCHEDULE
Friday’s Events, Jan. 25

PREP BOYS BASKETBALL
Friday’s Results
Blanchard Valley Conference
Arlington 78, Arcadia 22
Cory-Rawson 35, Pandora-Gilboa 29
Leipsic 100, Van Buren 60
Liberty-Benton 57, McComb 19
Vanlue 89, Hardin Northern 47
Three Rivers Athletic Conference
Lima Senior 94, Oregon Clay 71
Tol. Cent. Catholic 61, Toledo St. Francis 45
Toledo St. John’s 84, Fremont Ross 49
Toledo Whitmer 50, Findlay 46
Midland Athletic League
Carey 98, Bettsville 9
Fremont St. Joseph 59, New Riegel 54
Seneca East 67, Mohawk 52
North Baltimore 58, Lakota 51
Old Fort 103, St. Wendelin 51
Northern Ohio League
Norwalk Senior 75, Sandusky Senior 34
Shelby 59, Tiffin Columbian 49
Willard 65, Bellevue 57
Northwest Conference
Bluffton 53, Ada 40
Columbus Grove 57, Allen East 43
Convoy Crestview 58, Spencerville 49
Paulding 68, Delphos Jefferson 37
Northwest Ohio Athletic League
Archbold 55, Wauseon 47
Bryan 52, Delta 50, OT
Evergreen 60, Swanton 51
Patrick Henry 61, Montpelier 37
Western Buckeye League
Celina 55, Van Wert 45
Defiance 64, St. Marys Memorial 47
Elida 72, Kenton 41
Lima Bath 71, Lima Shawnee 50
Ottawa-Glandorf 55, Wapakoneta 37
Firelands Conference
Ashland Mapleton 42, Plymouth 39
New London 67, Ashland Crestview 30
Norwalk St. Paul 58, South Central 53
Western Reserve 63, Monroeville 49
Green Meadows Conference
Ayersville 23, Holgate 20
Edgerton 68, Antwerp 46
Tinora 68, Fairview 31
Wayne Trace 66, Hicksville 25
Midwest Athletic Conference
Fort Recovery 51, Coldwater 29
Minster 52, Parkway 33
New Bremen 60, New Knoxville 48
St. Henry 71, Delphos St. John’s 57
Versailles 56, Marion Local 45
Northern Lakes League
Anthony Wayne 66, Sylvania Northview 47
Bowling Green 64, Springfield 55
Napoleon 57, Perrysburg 55
Sylvania Southview 66, Maumee 36
Putnam County League
Miller City 62, Fort Jennings 41
Ohio Cardinal Conference
Ashland Senior 53, Orrville 42
Lexington 61, Mansfield Madison 56
Mansfield Senior 75, Clear Fork 46
West Holmes 57, Wooster Senior 50
Toledo City League
Toledo Rogers 83, Toledo Woodward 43
Toledo Scott 77, Toledo Bowsher 66
Toledo Start 93, Toledo Waite 58
Buckeye Border Conference
Fayette 34, Edon 25
North Central 56, Pettisville 48
Stryker 49, Hilltop 36
Toledo Area Athletic Conference
Ottawa Hills 71, Danbury 20
Toledo Christian 83, Northwood 68
Toledo Emmanuel Baptist 61, Gibsonburg 57
Other Northwest Ohio
Upper Scioto Valley 78, Lima Perry 67
Waynesfield 57, Ridgemont 48
Other NW Ohio Games
Fairbanks 61, Marion Catholic 54
Hopewell-Loudon 45, Tiffin Calvert 37
Lima Temple Christian 57, Riverside 42
Maumee Valley Country Day 51, Liberty Center 48
PREP GIRLS BASKETBALL
Friday’s Results
Northern Buckeye Conference
Elmwood 53, Genoa 47
Otsego 51, Fostoria Senior 40
Rossford at Lake
Woodmore 54, Eastwood 37
North Central Conference
Lucas at Colonel Crawford
Ontario 85, Crestline 20
Riverdale 63, Buckeye Central 42
Upper Sandusky 54, Galion Senior 28
Wynford 43, Bucyrus 39
Northern Lakes League
Bowling Green 57, Springfield 51
Perrysburg 47, Napoleon 23
Sylvania Northview 34, Anthony Wayne 33
Sylvania Southview 66, Maumee 36
Sandusky Bay Conference
Clyde 75, Oak Harbor 44
Huron 55, Castalia Margaretta 38
Milan Edison 57, Sandusky St. Mary’s 44
Port Clinton 52, Sandusky Perkins 42

SCHEDULE
Saturday’s Jan. 26 Events
PREP BOYS BASKETBALL
Saturday’s Results
North Central Conference
Colonel Crawford 51, Bucyrus 37
Galion Senior 64, Riverdale 63, OT
Ontario 52, Buckeye Central 37
Upper Sandusky 49, Crestline 41
Wynford 67, Lucas 33
Ohio Cardinal Conference
Clear Fork 61, Mansfield Madison 58
Wooster Senior 52, Orrville 49
Sandusky Bay Conference
Castalia Margaretta 58, Milan Edison 56
Huron 62, Oak Harbor 38
Port Clinton 66, Sandusky St. Mary’s 59
Sandusky Perkins 57, Clyde 49
Other NW Ohio Games
Arlington 55, Delphos Jefferson 38
Bryan 51, Hicksville 41
Carey 84, Arcadia 26
Coldwater 58, Celina 51
Columbus Northland 59, Mansfield Senior 52
Convoy Crestview 56, Continental 34
Cory-Rawson 57, St. Wendelin 42
Dayton Thurgood Marshall 77, Toledo Rogers 73
Defiance 79, Patrick Henry 30
Delphos St. John’s 54, Spencerville 35
Edgerton 59, Edon 36
Fairbanks 46, Triad 43
Fairview 73, Stryker 58
Fayette 50, Montpelier 38
Fort Recovery 35, Fort Loramie 34
Fremont St. Joseph 62, Marion Catholic 45
Holgate 37, Miller City 22
Jackson Center 43, New Bremen 35
Lake 52, Toledo Woodward 36
Leipsic 40, Kalida 34
Liberty Center 61, Pettisville 55
Liberty-Benton 64, Rossford 40
Lima Bath 93, Marion Harding 53
Lima Cent. Cath. 84, Van Buren 42
Lima Perry 65, Allen East 64
Lincolnview 46, Parkway 38
Mansfield St. Peter’s 58, Plymouth 54, OT
Marion Local 40, Franklin-Monroe 37
McComb 60, Tiffin Calvert 40
Minster 73, Wapakoneta 67
New Knoxville 72, Fort Jennings 48
New Riegel 42, Tiffin Columbian 28
North Central 41, Antwerp 19
Norwalk Senior 51, Toledo Whitmer 43
Oregon Clay 64, Toledo Waite 36
Ottawa Hills 57, Evergreen 54
Ottawa-Glandorf 54, Columbus Grove 35
Paulding 38, Ottoville 32
South Central 60, Mansfield Christian 50
Springfield 54, Delta 27
St. Marys Memorial 64, Sidney 44
Swanton 99, Genoa 55
Sylvania Northview 64, Bedford, Mich. 61
Tinora 42, Hilltop 21
Tol. Cent. Catholic 71, Elida 54
Toledo Scott 76, Cleveland JFK 71
Upper Scioto Valley 57, North Baltimore 21
Vanlue at Vanlue
Versailles 80, Russia 44
Waynesfield 71, Hardin Northern 34
PREP GIRLS BASKETBALL
Saturday’s Results
Three Rivers Athletic Conference
Lima Senior 58, Fremont Ross 35
Northern Ohio League
Bellevue 41, Willard 33
Norwalk Senior 63, Sandusky Senior 40
Shelby 46, Tiffin Columbian 27
Firelands Conference
Ashland Crestview 53, Ashland Mapleton 43
Norwalk St. Paul 64, Plymouth 37
Western Reserve 74, New London 37
Putnam County League
Kalida 40, Miller City 31
Other NW Ohio Games
Ada 57, Waynesfield 56
Arcadia 56, Mohawk 47
Archbold 41, Holgate 33
Coldwater 57, Lima Shawnee 54
Continental 40, Pandora-Gilboa 39
Defiance 60, Fairview 42
Delaware Christian 62, Marion Catholic 37
Detroit Country Day at Tol. Cent. Catholic
Fayette 45, Montpelier 43
Fremont St. Joseph 45, Gibsonburg 29
Kenton 65, Spencerville 43
Lake Ridge Academy 79, Toledo Scott 20
Leipsic 64, Bluffton 33
Lincolnview 71, Parkway 49
Mansfield Madison 73, Akron Buchtel 27
Mansfield Senior 56, Marion Harding 48
Marion Local 74, Elida 38
Massillon Washington 49, Wooster Senior 44
New Bremen 52, Sidney Lehman 34
New Knoxville 46, St. Marys Memorial 32
Old Fort 29, Maumee Valley Country Day 27, OT
Orrville 67, Wooster Triway 48
Ottawa-Glandorf 51, Bryan 35
Ottoville 78, Delphos Jefferson 35
Patrick Henry 66, North Baltimore 48
Riverside at Tipp City Bethel
Swanton 52, Toledo Christian 45
Tinora 48, Paulding 29
Toledo Notre Dame 40, Perrysburg 38
Tri-Village 53, St. Henry 44
Upper Scioto Valley 65, Hardin Northern 19
Versailles 54, Greenville 25
Wauseon 54, Springfield 33

SCHEDULE
Monday’s Events, Jan. 28

SCHEDULE
Monday’s Jan. 28 Events
PREP BOYS BASKETBALL
Monday’s Results
Other NW Ohio Games
Bellevue 67, Plymouth 36
PREP GIRLS BASKETBALL
Monday’s Results
Three Rivers Athletic Conference
Tol. Cent. Catholic 47, Oregon Clay 41
Toledo Notre Dame 44, Findlay 39
Toledo Whitmer 45, Toledo St. Ursula 37
Toledo City League
Toledo Rogers 87, Toledo Start 31
Toledo Woodward 47, Toledo Scott 40
Toledo Waite 57, Toledo Bowsher 35
Other NW Ohio Games
Huron 47, Danbury 40
Fayette 66, Sand Creek, Mich. 44
Hilltop 41, Evergreen 36
Indian Lake 57, Riverside 42
Liberty-Benton 50, Lima Bath 47
Port Clinton 65, Fostoria Senior 32
St. Wendelin 48, Cardinal Stritch 34
Tiffin Calvert 73, Monclovva Christian 23
Van Wert 62, Lima Cent. Cath. 57
Wooster Senior 48, Canton GlenOak 45

SCHEDULE
Tuesday’s Events, Jan. 29

PREP BOYS BASKETBALL
Tuesday’s Results
Blanchard Valley Conference
Liberty-Benton 46, Leipsic 44
Northern Buckeye Conference
Lake 54, Elmwood 27
Otsego 66, Woodmore 43
Rossford 49, Fostoria Senior 46
Toledo Area Athletic Conference
Ottawa Hills 68, Northwood 40
Toledo Christian 65, Cardinal Stritch 55
Toledo Emmanuel Baptist 42, Danbury 37
Other NW Ohio Games
Anthony Wayne 59, Evergreen 45
Clyde 69, Fremont St. Joseph 46
Defiance 58, Napoleon 45
Edon 56, Hamilton, Ind. 49
Galion Senior 56, River Valley 53
Heritage Christian 65, Grand Lakes 63
Jackson Center 55, Marion Local 51
Kenton 62, Bluffton 51
Lima Bath 89, Lima Perry 52
Lima Cent. Cath. 75, Lima Senior 67
Lorain 76, Sandusky Senior 45
Mansfield Christian 67, Marion Catholic 42
Tol. Cent. Catholic 84, Toledo Woodward 43
Toledo Bowsher 85, Oregon Clay 74
Toledo St. John’s 81, Toledo Rogers 74
Versailles 48, Versailles 45
Wapakoneta 60, Sidney 54
Wayne Trace 60, Continental 41
PREP GIRLS BASKETBALL
Tuesday’s Results
North Central Conference
Bucyrus 45, Buckeye Central 27
Colonel Crawford 72, Crestline 21
Ontario 66, Galion Senior 45
Riverdale 56, Lucas 24
Upper Sandusky 59, Wynford 46
Toledo Area Athletic Conference
Gibsonburg 40, Toledo Emmanuel Baptist 23
Other NW Ohio Games
Ayersville 54, Fort Jennings 26
Bellevue 64, Castalia Margaretta 35
Bryan 69, Maumee 39
Carey 64, Upper Scioto Valley 46
Coldwater 55, Franklin-Monroe 41
Convoy Crestview 49, Antwerp 36
Delphos St. John’s 43, Lincolnview 28
Eaton 67, St. Henry 39
Edon 45, Hamilton, Ind. 35
Fairbanks 39, Marion Pleasant 37
Fort Recovery 60, Ansonia 29
Fredericktown 42, Clear Fork 31
Holgate 53, Pettisville 52, OT
Hopewell-Loudon 66, Elmwood 51
Kalida 61, Spencerville 38
Mansfield Christian 68, Kingsway Christian School 34
Mansfield St. Peter’s 49, Norwalk St. Paul 45
Miller City 51, Paulding 47
Mohawk 87, Ridgemont 12
Monroeville 62, Sandusky St. Mary’s 55
Montpelier 54, Hicksville 35
New Riegel 46, Arlington 27
Norwalk Senior 47, Sandusky Perkins 44
Norwayne 34, Ashland Mapleton 29
Oak Harbor 46, Genoa 36
Ottawa-Glandorf 49, Napoleon 38
Ottoville 62, Elida 42
Patrick Henry 66, Van Buren 48
Seneca East 65, South Central 52
Shelby 56, Lexington 45
Stryker 60, Liberty Center 28
Tiffin Calvert 60, Old Fort 33
Wauseon 64, Tinora 38
Waynesfield 67, Hardin Northern 24
Western Reserve 47, Willard 35

SCHEDULE
Thursday’s Events, Jan. 31

PREP BOYS BASKETBALL
Thursday’s Results
Midland Athletic League
Carey 71, Tiffin Calvert 62
Fremont St. Joseph 57, Lakota 45
Mohawk 68, Bettsville 26
New Riegel 79, Seneca East 46
Old Fort 73, Hopewell-Loudon 37
St. Wendelin 66, North Baltimore 62
Other NW Ohio Games
Bellevue 60, Tiffin Columbian 47
Willard 59, Milan Edison 42
PREP GIRLS BASKETBALL
Thursday’s Results
Blanchard Valley Conference
Arcadia 52, Pandora-Gilboa 47
Arlington 45, Cory-Rawson 33
McComb 37, Liberty-Benton 36
Van Buren 64, Vanlue 46
Three Rivers Athletic Conference
Findlay 54, Fremont Ross 41
Lima Senior 49, Tol. Cent. Catholic 46
Toledo Whitmer 57, Oregon Clay 39
Toledo Notre Dame 58, Toledo St. Ursula 31
Northern Buckeye Conference
Elmwood 69, Eastwood 34
Otsego 48, Lake 38
Rossford 56, Genoa 46
Woodmore 51, Fostoria Senior 34
Northwest Conference
Columbus Grove 44, Bluffton 28
Convoy Crestview 59, Allen East 43
Delphos Jefferson 73, Spencerville 52
Lima Cent. Cath. 44, Paulding 24
Lincolnview 61, Ada 57
Northwest Ohio Athletic League
Bryan 47, Swanton 29
Evergreen 35, Montpelier 25
Patrick Henry 55, Liberty Center 32
Wauseon 47, Delta 41
Western Buckeye League
Celina 57, Lima Shawnee 34
Lima Bath 97, Kenton 51
Ottawa-Glandorf 52, Elida 35
Van Wert 51, Defiance 25
Wapakoneta 59, St. Marys Memorial 39
Firelands Conference
Ashland Crestview 56, Plymouth 49
New London 55, South Central 48
Norwalk St. Paul 50, Monroeville 46
Western Reserve 53, Ashland Mapleton 35
Green Meadows Conference
Ayersville 59, Hicksville 40
Fairview 46, Antwerp 43
Holgate 39, Edgerton 32
Tinora 51, Wayne Trace 37
Midwest Athletic Conference
Marion Local 64, Delphos St. John’s 37
Minster 43, Fort Recovery 40
New Bremen 54, St. Henry 44
New Knoxville 66, Parkway 46
Northern Lakes League
Bowling Green at Sylvania Northview
Perrysburg 93, Maumee 43
Springfield 46, Napoleon 35
Sylvania Southview 56, Anthony Wayne 49
Ohio Cardinal Conference
Clear Fork 38, Lexington 36
Mansfield Senior 64, Ashland Senior 50
Orrville 72, Mansfield Madison 67
West Holmes 55, Wooster Senior 42
Buckeye Border Conference
Fayette 68, Stryker 53
North Central 53, Hilltop 50
Pettisville 40, Edon 29
Toledo Area Athletic Conference
Cardinal Stritch 50, Danbury 34
Northwood 34, Gibsonburg 32
Toledo Christian 46, Ottawa Hills 23
Toledo Emmanuel Baptist 41, Maumee Valley Country Day 35
Other NW Ohio Games
Archbold 55, Continental 35
Fairbanks 49, Waynesfield 47
Lima Perry 50, Riverside 43
Mansfield Christian 37, Crestline 33
Marion Catholic 46, Ridgemont 35
Versailles 29, Coldwater 24

SCHEDULE
Friday’s Events, Feb. 1

PREP GIRLS BASKETBALL
Friday’s Results
Midland Athletic League
Carey 47, Old Fort 20
Hopewell-Loudon 70, North Baltimore 66
Lakota 71, Seneca East 59
Mohawk 44, Tiffin Calvert 35
St. Wendelin 53, Fremont St. Joseph 48
Northern Ohio League
Bellevue 57, Norwalk Senior 41
Shelby 80, Sandusky Senior 42
Willard 59, Tiffin Columbian 30
Other NW Ohio Games
Mansfield Christian 52, Wellington School 30
PREP BOYS BASKETBALL
Friday’s Results
Blanchard Valley Conference
Arlington 43, Vanlue 37
Leipsic 100, Hardin Northern 31
Liberty-Benton 81, Cory-Rawson 30
McComb 62, Van Buren 46
Pandora-Gilboa 50, Arcadia 41
Three Rivers Athletic Conference
Fremont Ross 68, Lima Senior 64
Tol. Cent. Catholic 68, Oregon Clay 40
Toledo St. John’s 73, Findlay 33
Toledo Whitmer 73, Toledo St. Francis 46
Northern Buckeye Conference
Eastwood 63, Woodmore 58
Elmwood 71, Genoa 65
Lake 58, Rossford 48
Otsego 68, Fostoria Senior 36
North Central Conference
Buckeye Central 58, Riverdale 43
Bucyrus 46, Wynford 30
Colonel Crawford 77, Lucas 17
Galion Senior 36, Upper Sandusky 34
Ontario 78, Crestline 28
Northwest Conference
Columbus Grove 41, Bluffton 32
Convoy Crestview 74, Allen East 56
Lima Cent. Cath. 58, Paulding 52
Lincolnview 49, Ada 34
Spencerville 80, Delphos Jefferson 32
Northwest Ohio Athletic League
Bryan 43, Swanton 37
Evergreen 71, Montpelier 40
Liberty Center 52, Patrick Henry 36
Western Buckeye League
Celina 62, Lima Shawnee 54
Defiance 45, Van Wert 31
Elida 71, Ottawa-Glandorf 64
Lima Bath 80, Kenton 53
Wapakoneta 63, St. Marys Memorial 49
Firelands Conference
Ashland Mapleton 69, Ashland Crestview 56
New London 41, Western Reserve 39
South Central 62, Monroeville 48
Green Meadows Conference
Ayersville 48, Hicksville 42
Fairview 60, Antwerp 58
Holgate 37, Edgerton 31
Tinora 57, Wayne Trace 47
Midwest Athletic Conference
Delphos St. John’s 53, Marion Local 41
Fort Recovery 53, Minster 43
New Bremen 60, St. Henry 53
New Knoxville 51, Parkway 41
Versailles 55, Coldwater 38
Northern Lakes League
Anthony Wayne 68, Sylvania Southview 34
Maumee 58, Perrysburg 55
Springfield 53, Napoleon 36
Sylvania Northview 68, Bowling Green 65
Putnam County League
Kalida 46, Ottoville 40
Ohio Cardinal Conference
Clear Fork 59, Orrville 46
Lexington 64, West Holmes 57
Mansfield Senior 80, Ashland Senior 60
Wooster Senior 56, Mansfield Madison 34
Sandusky Bay Conference
Clyde 69, Oak Harbor 52
Huron 41, Castalia Margaretta 40
Sandusky Perkins 65, Port Clinton 45
Sandusky St. Mary’s 65, Milan Edison 48
Toledo City League
Toledo Bowsher 93, Toledo Waite 60
Toledo Rogers 70, Toledo Start 49
Toledo Scott 64, Toledo Woodward 36
Buckeye Border Conference
Edon 53, Pettisville 45
Fayette 39, Stryker 31, OT
North Central 50, Hilltop 43
Toledo Area Athletic Conference
Gibsonburg 69, Danbury 32
Northwood 69, Toledo Emmanuel Baptist 60
Ottawa Hills 51, Cardinal Stritch 33
Toledo Christian 71, Maumee Valley Country Day 50
Other Northwest Ohio
Lima Temple Christian 70, Upper Scioto Valley 55
Other NW Ohio Games
Heritage Christian 40, Berean Baptist 35
Lima Perry 64, Riverside 41
Mansfield Christian 78, Gilead Christian 19
Mansfield St. Peter’s 58, Canton Heritage 33
Marion Harding 73, Ridgedale 49
Norwalk St. Paul 57, Plymouth 54
Ridgemont 56, Marion Catholic 46
Wauseon 69, Delta 52
Waynesfield 56, Fairbanks 45

PREP BOYS BASKETBALL
Saturday’s Feb. 2 Results
Ohio Cardinal Conference
Mansfield Senior 79, Lexington 53
Other NW Ohio Games
Antwerp 60, Montpelier 33
Archbold 59, Tinora 37
Arlington 71, Riverdale 30
Ashland Senior 55, Shelby 52
Ayersville 62, Pettisville 52
Bryan 89, Fairview 48
Bucyrus 56, Mohawk 42
Castalia Margaretta 69, Woodmore 54
Celina 62, St. Henry 61
Clear Fork 35, Loudonville 31
Cleveland St. Ignatius 70, Perrysburg 45
Clyde 80, Genoa 58
Columbus Grove 53, Continental 40
Convoy Crestview 72, Hicksville 26
Cory-Rawson 62, North Baltimore 32
Covington 63, Coldwater 54
Delphos St. John’s 70, Lincolnview 45
Edgerton 68, Hilltop 55
Fairbanks 48, West Jefferson 45
Findlay 61, Cleveland East Tech 52
Fort Jennings 58, Allen East 53
Fremont Ross 88, Fostoria Senior 34
Hopewell-Loudon 58, Arcadia 48
Jackson Center 59, Minster 51, OT
Kenton 68, Ada 66
Lakota at Hardin Northern, postponed
Liberty Center 40, Fayette 37
Liberty-Benton 58, Wapakoneta 42
Lima Shawnee 72, Van Buren 62, OT
Mansfield Christian 65, Kingsway Christian School 42
Mansfield St. Peter’s 84, Galion Northmor 46
Marion Catholic 72, Bettsville 31
Marion Local 58, Fort Loramie 43
Maumee 61, Toledo Woodward 35
Miller City 58, McComb 35
New Bremen 51, Botkins 41
New Knoxville 44, Lima Temple Christian 43
Norwalk Senior 92, Port Clinton 33
Ontario 64, Mansfield Madison 34
Orrville 69, Wooster Triway 59
Otsego 66, Patrick Henry 36
Ottawa-Glandorf 74, Napoleon 54
Plymouth 64, Crestline 49
Sandusky Perkins 80, Sandusky Senior 50
Sidney Fairlawn 65, Waynesfield 44
Spencerville 60, St. Marys Memorial 49
Springfield 57, Wauseon 53
Swanton 54, Toledo Emmanuel Baptist 46
Thornville Sheridan at Marion Harding, cancelled
Upper Sandusky 56, Seneca East 38
Van Wert 69, Lima Senior 62
Vanlue 73, Ridgemont 40
Versailles 55, Franklin-Monroe 47
Wadsworth 62, Wooster Senior 55
Wayne Trace 47, Kalida 44
PREP GIRLS BASKETBALL
Saturday’s Results
North Central Conference
Bucyrus 52, Crestline 12
Galion Senior 88, Lucas 39
Riverdale 63, Ontario 52
Upper Sandusky 42, Buckeye Central 29
Wynford 52, Colonel Crawford 46
Firelands Conference
Plymouth 52, New London 49
Ohio Cardinal Conference
Orrville 77, Ashland Senior 57
West Holmes 63, Mansfield Madison 43
Sandusky Bay Conference
Castalia Margaretta 78, Sandusky St. Mary’s 46
Clyde 52, Port Clinton 48
Milan Edison 53, Huron 46
Sandusky Perkins 51, Oak Harbor 44
Other NW Ohio Games
Arcadia 58, Elmwood 39
Continental 48, Paulding 30
Edgerton 66, Edon 46
Fort Recovery 69, Mississinawa Valley 37
Fremont St. Joseph 51, Eastwood 37
Holgate 64, McComb 57
Houston 47, Riverside 22
Jackson Center 59, Lima Perry 58
Lancaster 40, Van Wert 37
Mansfield St. Peter’s 46, Ashland Crestview 42
Maumee Valley Country Day 39, Monclova Christian 25
Miami East 63, Versailles 52
Miller City 60, Wayne Trace 53
Mohawk 48, Vanlue 29
Mount Vernon 34, Marion Harding 15
New Knoxville 60, Sidney Lehman 26
New Riegel 62, Van Buren 58
North Central 45, Delta 41
Ottoville 67, Leipsic 45
Pandora-Gilboa 41, Kalida 38
Sandusky Senior 64, Fostoria Senior 30
Shekinah Christian 43, Upper Scioto Valley 40
Tol. Cent. Catholic 47, Sylvania Northview 42
Toledo Rogers 92, Sylvania Southview 49

SCHEDULE
Monday’s Feb. 4 Events
PREP BOYS BASKETBALL
Monday’s Results
Other NW Ohio Games
Huron 53, Bellevue 40
West Holmes 68, Berlin Hiland 61
Toledo Scott 76, Toledo Waite 61
PREP GIRLS BASKETBALL
Monday’s Results
Three Rivers Athletic Conference
Findlay at Toledo St. Ursula, postponed
Tol. Cent. Catholic 57, Fremont Ross 34
Toledo Notre Dame 63, Oregon Clay 30
Toledo Whitmer 59, Lima Senior 58
Other NW Ohio Games
Archbold 67, Springfield 40
Ayersville 57, Wauseon 50
Delphos St. John’s 52, Paulding 34
Evergreen 55, Fayette 53
Greenville 43, St. Marys Memorial 29
Marion Catholic 41, Mount Vernon Academy 26
North Central 43, Maumee Valley Country Day 17
Old Fort at Northwood, cancelled
Orrville 59, Canton Central Catholic 51
Perrysburg 70, Toledo Start 41
Swanton 45, Cardinal Stritch 19
Toledo Emmanuel Baptist at Fremont Temple Christian
Toledo Rogers 64, Anthony Wayne 32
Fairbanks 54, Triad 47
Waynesfield 62, Sidney Fairlawn 41

SCHEDULE
PREP BOYS BASKETBALL
Tuesday’s Feb. 5 Results
Midland Athletic League
Lakota 71, St. Wendelin 50
Toledo City League
Toledo Rogers 80, Toledo Bowsher 63
Toledo Start 76, Toledo Woodward 51
Toledo Area Athletic Conference
Cardinal Stritch 65, Toledo Emmanuel Baptist 44
Northwood 74, Danbury 33
Ottawa Hills 42, Maumee Valley Country Day 26
Toledo Christian 90, Gibsonburg 71
Other NW Ohio Games
Anthony Wayne 50, Toledo Whitmer 41
Bluffton 64, Riverdale 50
Columbus Grove 53, Pandora-Gilboa 25
Genoa 77, Oak Harbor 73
Heritage Christian 49, Lima Christian Academy 46
Lima Temple Christian 51, Lincolnview 50
Marion Catholic 64, Gilead Christian 40
Miller City 72, Lima Perry 55
Monclova Christian 74, Bettsville 53
Mount Gilead 76, Wynford 52
Ottoville 29, Fort Jennings 28
Paulding 70, Hicksville 49
Plymouth 71, Seneca East 67
Ridgemont 89, Crestline 81
Shelby 71, Galion Senior 56
South Charleston Southeastern 49, Fairbanks 37
Tiffin Columbian 75, Fostoria Senior 56
Tol. Cent. Catholic 55, Sylvania Southview 40
Upper Sandusky 63, Mohawk 32
Upper Scioto Valley 59, Carey 54
PREP GIRLS BASKETBALL
Tuesday’s Results
Northern Buckeye Conference
Eastwood 54, Fostoria Senior 48
Lake 56, Woodmore 52
Otsego 55, Genoa 50
Rossford 52, Elmwood 47
Other NW Ohio Games
Ashland Crestview 66, Bucyrus 58
Bellevue 62, Sandusky Perkins 60
Berlin Hiland 41, West Holmes 36
Bowling Green 57, Bryan 38
Celina 60, Convoy Crestview 42
Clear Fork 49, Lucas 27
Coldwater 57, Wapakoneta 47
Colonel Crawford 52, River Valley 35
Continental 50, Wayne Trace 36
Edon 53, Fairview 33
Elida 63, Parkway 55
Fremont Ross 51, Sandusky Senior 36
Fremont St. Joseph 57, Sandusky St. Mary’s 42
Hilltop 49, Swanton 44
Hopewell-Loudon 56, Cory-Rawson 48
Kalida 33, Holgate 31
Kenton 56, Bluffton 45
Liberty-Benton 63, Miller City 35
Lima Bath 66, Marion Local 62
Lima Perry 62, Hardin Northern 28
Mansfield Madison 57, Mansfield St. Peter’s 51
Marion Harding 36, Lexington 34
Milan Edison 46, Norwalk St. Paul 45
Montpelier 47, Tinora 45
New Bremen 60, Spencerville 52
New Knoxville 57, Houston 35
Northeastern 67, Riverside 43
Oak Harbor 52, Tiffin Columbian 29
Ontario 65, Norwalk Senior 41
Stryker 46, Antwerp 36
Willard 71, New London 17

SCHEDULE
Wednesday’s Events, Feb. 6
Girls Basketball
Wednesday’s Games
Other NW Ohio Games
Fairbanks 35, Elgin 30

SCHEDULE
PREP BOYS BASKETBALL
Thursday’s Feb. 7 Results
Northern Buckeye Conference
Elmwood 67, Eastwood 54
Lake 67, Otsego 51
Rossford 95, Genoa 63
Woodmore 45, Fostoria Senior 40
Other NW Ohio Games
Buckeye Central 58, Mansfield Christian 44
Fairbanks 40, Grandview Heights 37

PREP GIRLS BASKETBALL
Thursday’s Results
Blanchard Valley Conference
Arcadia 60, Liberty-Benton 53
Leipsic 66, Van Buren 54
McComb 59, Vanlue 36
Pandora-Gilboa 54, Arlington 33
Three Rivers Athletic Conference
Findlay 50, Oregon Clay 41
Toledo Notre Dame 72, Lima Senior 52
Toledo St. Ursula 47, Fremont Ross 42
Toledo Whitmer 45, Tol. Cent. Catholic 41
Midland Athletic League
Carey 73, North Baltimore 37
Hopewell-Loudon 61, Fremont St. Joseph 46
Mohawk 67, Old Fort 23
St. Wendelin 55, Seneca East 46
Tiffin Calvert 64, New Riegel 53
Northwest Conference
Ada 54, Columbus Grove 42
Allen East 56, Delphos Jefferson 51, OT
Convoy Crestview 47, Bluffton 37
Lincolnview 49, Paulding 38
Northwest Ohio Athletic League
Archbold 44, Delta 33
Bryan 45, Evergreen 28
Montpelier 53, Liberty Center 42
Patrick Henry 42, Wauseon 41
Western Buckeye League
Celina 63, Kenton 31
Lima Bath 55, Elida 45
Lima Shawnee 66, Defiance 18
Ottawa-Glandorf 54, St. Marys Memorial 21
Wapakoneta 51, Van Wert 50
Firelands Conference
Ashland Crestview 39, Norwalk St. Paul 37
Ashland Mapleton 39, South Central 34
Monroeville 46, New London 25
Western Reserve 81, Plymouth 37
Green Meadows Conference
Edgerton 68, Fairview 32
Holgate 68, Hicksville 38
Wayne Trace 60, Antwerp 46
Midwest Athletic Conference
Marion Local 59, New Bremen 34
Minster 47, Coldwater 31
New Knoxville 56, Fort Recovery 46
St. Henry 54, Parkway 43
Versailles 43, Delphos St. John’s 33
Northern Lakes League
Anthony Wayne 41, Napoleon 20
Sylvania Northview 68, Maumee 27
Sylvania Southview 59, Bowling Green 43
Ohio Cardinal Conference
Mansfield Madison 54, Lexington 37
West Holmes 58, Mansfield Senior 50
Wooster Senior 50, Ashland Senior 47
Sandusky Bay Conference
Clyde 75, Huron 14
Oak Harbor 49, Castalia Margaretta 45
Port Clinton 49, Milan Edison 25
Sandusky Perkins 66, Sandusky St. Mary’s 32
Buckeye Border Conference
Fayette 43, North Central 29
Pettisville 42, Hilltop 29
Stryker 46, Edon 43
Toledo Area Athletic Conference
Cardinal Stritch 39, Northwood 33
Danbury 43, Maumee Valley Country Day 7
Gibsonburg 39, Ottawa Hills 29
Other NW Ohio Games
Ayersville 53, Tinora 46
Perrysburg 54, Springfield 34
Shelby 69, Galion Senior 34

SCHEDULE
Friday’s Events, Feb. 8

PREP BOYS BASKETBALL
Friday’s Results
Blanchard Valley Conference
Leipsic 60, Arlington 36
Liberty-Benton 81, Arcadia 38
McComb 60, Cory-Rawson 49
Van Buren 74, Hardin Northern 34
Vanlue 55, Pandora-Gilboa 27
Three Rivers Athletic Conference
Fremont Ross 37, Findlay 35
Tol. Cent. Catholic 68, Lima Senior 47
Toledo St. John’s 61, Toledo St. Francis 23
Toledo Whitmer 83, Oregon Clay 30
Midland Athletic League
Fremont St. Joseph 62, St. Wendelin 38
Hopewell-Loudon 59, North Baltimore 44
New Riegel 81, Bettsville 16
Old Fort 78, Carey 73
Seneca East 56, Lakota 38
Tiffin Calvert 70, Mohawk 59
Northern Ohio League
Norwalk Senior 47, Bellevue 35
Shelby 65, Sandusky Senior 46
Willard 63, Tiffin Columbian 58, OT
Northwest Conference
Columbus Grove 57, Ada 34
Convoy Crestview 75, Bluffton 36
Delphos Jefferson 69, Allen East 66
Lincolnview 63, Paulding 50
Spencerville 51, Lima Cent. Cath. 39
Northwest Ohio Athletic League
Archbold 68, Delta 42
Evergreen 77, Bryan 72
Liberty Center 63, Montpelier 50
Wauseon 55, Patrick Henry 41
Western Buckeye League
Celina 64, Kenton 54
Defiance 75, Lima Shawnee 49
Lima Bath 62, Elida 58
St. Marys Memorial 49, Ottawa-Glandorf 48
Wapakoneta 44, Van Wert 39
Firelands Conference
New London 56, South Central 45
Norwalk St. Paul 59, Monroeville 43
Plymouth 74, Ashland Crestview 42
Western Reserve 80, Ashland Mapleton 41
Green Meadows Conference
Edgerton 74, Fairview 54
Holgate 34, Hicksville 17
Tinora 75, Ayersville 49
Wayne Trace 51, Antwerp 37
Midwest Athletic Conference
Coldwater 53, Minster 51
Delphos St. John’s 56, Versailles 37
New Bremen 54, Marion Local 46
New Knoxville 65, Fort Recovery 62
St. Henry 61, Parkway 35
Northern Lakes League
Bowling Green 57, Anthony Wayne 56
Maumee 62, Napoleon 56
Perrysburg 70, Sylvania Northview 58
Sylvania Southview 40, Springfield 39
Putnam County League
Kalida 61, Miller City 60
Ottoville 37, Continental 28
Ohio Cardinal Conference
Lexington 54, Ashland Senior 51
Mansfield Senior 80, West Holmes 76
Orrville 68, Mansfield Madison 46
Wooster Senior 55, Clear Fork 54, OT
Sandusky Bay Conference
Clyde 68, Port Clinton 47
Huron 76, Milan Edison 28
Sandusky Perkins 69, Oak Harbor 41
Sandusky St. Mary’s 71, Castalia Margaretta 69
Toledo City League
Toledo Bowsher 76, Toledo Start 74
Toledo Rogers 59, Toledo Scott 45
Toledo Waite 56, Toledo Woodward 52
Buckeye Border Conference
Fayette 53, North Central 51
Pettisville 58, Hilltop 40
Stryker 53, Edon 51
Toledo Area Athletic Conference
Cardinal Stritch 74, Danbury 31
Northwood 58, Gibsonburg 48
Ottawa Hills 49, Toledo Christian 47
Other NW Ohio Games
Marion Catholic 61, Gilead Christian 31
Northside Christian 37, Heritage Christian 32
Upper Scioto Valley 70, Riverdale 68
Waynesfield 61, Riverside 48
PREP GIRLS BASKETBALL
Friday’s Results
Northern Buckeye Conference
Elmwood 54, Otsego 36
Lake 66, Fostoria Senior 31
Rossford 48, Eastwood 19
Woodmore 51, Genoa 34
North Central Conference
Buckeye Central 44, Lucas 36
Riverdale 60, Crestline 22
Upper Sandusky 48, Bucyrus 42
Wynford 39, Ontario 34

SCHEDULE
Saturday’s Events, Feb. 9

PREP BOYS BASKETBALL
Saturday’s Results
North Central Conference
Bucyrus 48, Buckeye Central 43
Colonel Crawford 68, Crestline 27
Ontario 75, Galion Senior 41
Riverdale 60, Lucas 26
Upper Sandusky 55, Wynford 47
Other NW Ohio Games
Ada 55, Hardin Northern 33
Antwerp 62, Edon 51
Arcadia 51, St. Wendelin 39
Ashland Senior 63, Mount Vernon 52
Ayersville 50, Kalida 43
Botkins 65, Waynesfield 46
Carey 70, Van Buren 41
Castalia Margaretta 52, Bellevue 51
Cleveland East Tech 81, Toledo Start 70
Continental 45, Stryker 31
Cory-Rawson 54, Hopewell-Loudon 42
Defiance 73, Lima Senior 69
Edgerton 48, Liberty Center 44
Elmwood 48, Wauseon 45
Evergreen 61, Fayette 40
Findlay 66, Lima Shawnee 61
Fort Jennings 60, Delphos Jefferson 51
Fort Recovery 73, Galion Northmor 65
Gibsonburg 73, Fremont St. Joseph 67
Holgate 35, Patrick Henry 27
Kenton 51, Coldwater 47
Lakota 47, Danbury 33
Lexington 59, Tiffin Columbian 53
Liberty-Benton 51, Bluffton 31
Lima Temple Christian 53, Jackson Center 51, OT
Mansfield Madison 53, Lodi Cloverleaf 51
Mansfield Senior 74, Akron St. Vincent-St. Mary’s 62
Mansfield St. Peter’s 67, Seneca East 59
Marion Harding 84, Sandusky Senior 62
Marion Local 66, Spencerville 59
Miller City 53, Arlington 48
Minster 58, St. Marys Memorial 40
Monroeville 44, Mohawk 38
Napoleon 70, Bryan 50
New Bremen 64, Celina 60
New London 72, Sullivan Black River 25
North Central 57, Montpelier 49
Norwalk Senior 75, Sandusky Perkins 58
Orrville 82, Northwestern 69
Ottawa-Glandorf 63, Leipsic 59
Parkway 53, Lima Perry 47
Pettisville 54, Hicksville 45
Riverside 48, Houston 47
Sandusky St. Mary’s 52, Norwalk St. Paul 46
Shelby 66, Clyde 61
St. Henry 57, Van Wert 43
Sylvania Southview 74, Oregon Clay 49
Toledo Christian 73, Swanton 55
Toledo Rogers 71, Columbus Bishop Hartley 51
Upper Scioto Valley 65, Old Fort 63
Vanlue 43, New Riegel 39
Versailles 77, Ansonia 54
Wayne Trace 56, Convoy Crestview 55, OT
West Holmes 74, Waynedale 52
Western Reserve 63, Milan Edison 54
Wooster Senior 61, Wooster Triway 47
PREP GIRLS BASKETBALL
Saturday’s Results
Blanchard Valley Conference
Cory-Rawson 54, Hardin Northern 27
North Central Conference
Bucyrus 48, Buckeye Central 43
Northern Ohio League
Shelby 50, Bellevue 35
Tiffin Columbian 70, Sandusky Senior 68, OT
Willard 45, Norwalk Senior 44
Firelands Conference
South Central 65, Monroeville 27
Ohio Cardinal Conference
Ashland Senior 51, Clear Fork 37
Toledo Area Athletic Conference
Cardinal Stritch 41, Gibsonburg 39
Northwood 31, Maumee Valley Country Day 26
Ottawa Hills 64, Toledo Emmanuel Baptist 16
Other NW Ohio Games
Allen East 56, Lima Shawnee 39
Anna 43, Minster 30
Anthony Wayne 59, Toledo Start 39
Arlington 44, Columbus Grove 38
Bluffton 36, Miller City 26
Clyde 65, Midpark 26
Colonel Crawford 57, New Riegel 44
Columbus Bishop Ready 56, Marion Harding 35
Edgerton 49, Hilltop 36
Findlay 53, Mansfield Senior 49
Fort Loramie 43, St. Henry 33
Fort Recovery 64, Tri-Village 56
Kalida 44, Leipsic 37
Lima Bath 45, Sylvania Northview 38
Lima Senior 66, St. Marys Memorial 45
Maumee 58, Toledo Bowsher 29
McComb 85, Lima Cent. Cath. 58
Mechanicsburg 54, Fairbanks 37
Oak Harbor 54, Eastwood 37
Orrville 79, Northwestern 38
Ottoville 42, Delphos St. John’s 18
Patrick Henry 40, Continental 37
Perrysburg 50, Tol. Cent. Catholic 31
Riverdale 52, Carey 45
Seneca East 53, New London 17
Spencerville 58, Lima Perry 46
Swanton 46, Otsego 40
Tiffin Calvert 67, Mansfield St. Peter’s 45
Toledo Notre Dame 56, Hathaway Brown 43
Upper Scioto Valley 71, Van Buren 48
Versailles 70, Jackson Center 48

PREP GIRLS BASKETBALL
Monday’s Feb. 11 Results
Northern Buckeye Conference
Elmwood 64, Genoa 56
Other NW Ohio Games
Convoy Crestview 59, Wayne Trace 24
Crestline at Cardington Lincoln
Delaware Christian 55, Mansfield Christian 38
Evergreen 49, Ottawa Hills 43
Fort Jennings 56, Delphos Jefferson 34
Napoleon 47, Bryan 32
North Baltimore 47, Maumee Valley Country Day 21
Northwood 31, Toledo Woodward 28
Perrysburg 69, Toledo Waite 22
Sandusky St. Mary’s 58, Cardinal Stritch 51
Sylvania Southview 67,  Toledo Bowsher 27
Tinora 55, Liberty Center 40
Waynesfield 71, Parkway 58
Wooster Senior 61, Massillon Perry 57
PREP BOYS BASKETBALL
Monday’s Results
Other NW Ohio Games
New Riegel 67, Colonel Crawford 36

SCHEDULE
Tuesday’s Events, Feb. 12

PREP BOYS BASKETBALL
Tuesday’s Games
Three Rivers Athletic Conference
Fremont Ross at Tol. Cent. Catholic
Toledo Whitmer 77, Lima Senior 55
Oregon Clay at Toledo St. John’s
Findlay 74, Toledo St. Francis 43
Toledo St. John’s 80, Oregon Clay 36
Northern Buckeye Conference
Eastwood 71, Fostoria Senior 58
Lake 67, Woodmore 48
Otsego 78, Genoa 52
Elmwood 47, Rossford 46
Northern Lakes League
Bowling Green 70, Napoleon 68
Maumee at Springfield
Anthony Wayne 54, Perrysburg 48
Sylvania Southview at Sylvania Northview
Toledo Area Athletic Conference
Danbury at Maumee Valley Country Day
Gibsonburg at Ottawa Hills
Cardinal Stritch 55, Northwood 42
Toledo Emmanuel Baptist at Toledo Christian
Other NW Ohio Games
Elida 56, Bellefontaine 45
Indian Lake 86, Waynesfield 75
Toledo Woodward 62, Lima Perry 50
Mansfield Christian 52, Howard East Knox 40
McComb 43, Ottoville 39
Willard 78, Norwalk St. Paul 58
Ridgemont 69, Ridgedale 50

PREP GIRLS BASKETBALL
Tuesday’s Games
Midland Athletic League
Mohawk 65, North Baltimore 40
North Central Conference
Upper Sandusky 56, Colonel Crawford 45
Ontario 70, Lucas 20
Bucyrus 53, Riverdale 46
Wynford at Buckeye Central
Northwest Conference
Lima Cent. Cath. 76, Spencerville 43
Other NW Ohio Games
Pandora-Gilboa 57, Ada 42
Arcadia 53, New Riegel 49 OT
Archbold 53, Ottawa-Glandorf 51
Carey 55, Arlington 52
Castalia Margaretta at Marion Harding
Clear Fork 44, Loudonville 43
Ayersville 66, Continental 60 2 OT
Paulding 42, Defiance 30
Kalida 29, Delphos St. John’s 23
Fayette 58, Delta 56
Lincolnview 58, Fort Jennings 42
Celina 70, Fort Recovery 49
Port Clinton 47, Fremont Ross 32
Galion Senior 67, Crestline 35
Hilltop 52, Antwerp 40
Upper Scioto Valley 55, Kenton 48
Patrick Henry 56, Leipsic 52
Pettisville 60, Liberty Center 37
Liberty-Benton 61, Bluffton 39
Shelby 73, Mansfield Madison 65
Mansfield St. Peter’s 65, Mansfield Senior 60 OT
Bellevue 66, Edison 30
Montpelier 65, Fairview 48
Firelands 70, New London 35
North Central 46, Hicksville 41
Oak Harbor 59, Lakota 25
Sandusky Senior 58, Huron 53
Seneca East 68, Plymouth 47
Marion Local 64, St. Marys Memorial 35
St. Wendelin 67, Cory-Rawson 53
Lima Senior 68, Van Wert 56
Minster 56, Wapakoneta 39
Wauseon 55, Rossford 36

SCHEDULE Wednesday’s Feb. 13 Events

PREP GIRLS BASKETBALL

Wednesday’s Games

Maumee 58, Toledo Bowsher 29

Hardin Northern 64, Ridgemont 35

PREP BOYS BASKETBALL

Marion Harding 68, Thornville Sheridan 44

SCHEDULE
Thursday’s Feb. 14 Events
PREP BOYS BASKETBALL
Thursday’s Results
Other NW Ohio Games
Mansfield St. Peter’s 63, Marion Pleasant 52
PREP GIRLS BASKETBALL
Thursday’s Results
Blanchard Valley Conference
Leipsic 52, Hardin Northern 30
Three Rivers Athletic Conference
Findlay 72, Lima Senior 62
Toledo Whitmer 55, Fremont Ross 33
Toledo St. Ursula 49, Oregon Clay 45
Toledo Notre Dame 45, Toledo Central Catholic 38
Midland Athletic League
Carey 62, Fremont St. Joseph 29
Hopewell-Loudon 62, Seneca East 53
New Riegel 52, Old Fort 9
Tiffin Calvert 71, Lakota 31
Northern Buckeye Conference
Elmwood 51, Woodmore 43
Fostoria Senior 46, Genoa 43
Lake 48, Eastwood 26
Rossford 52, Otsego 34
Northwest Conference
Ada 48, Paulding 37
Allen East 32, Lima Cent. Cath. 30
Bluffton 46, Delphos Jefferson 42
Convoy Crestview 55, Columbus Grove 30
Lincolnview 68, Spencerville 51
Western Buckeye League
Celina 75, Elida 60
Kenton 58, Defiance 38
Lima Bath 52, Ottawa-Glandorf 42
Van Wert 45, St. Marys Memorial 27
Wapakoneta 69, Lima Shawnee 58
Firelands Conference
Ashland Mapleton 51, Monroeville 42
Norwalk St. Paul 44, New London 26
South Central 66, Plymouth 54
Western Reserve 50, Ashland Crestview 36
Green Meadows Conference
Edgerton 59, Wayne Trace 43
Holgate 69, Fairview 56
Tinora 70, Hicksville 29
Midwest Athletic Conference
Marion Local 61, Parkway 39
New Bremen 49, Delphos St. John’s 45
New Knoxville 45, Coldwater 40
St. Henry 50, Fort Recovery 39
Northern Lakes League
Bowling Green 44, Napoleon 31
Perrysburg 51, Anthony Wayne 38
Springfield 52, Maumee 45
Sylvania Southview 41, Sylvania Northview 35
Putnam County League
Continental 32, Kalida 26
Ohio Cardinal Conference
Mansfield Senior 63, Lexington 29
Orrville 69, Wooster Senior 65
Sandusky Bay Conference
Clyde 77, Milan Edison 34
Oak Harbor 87, Sandusky St. Mary’s 40
Port Clinton 46, Huron 19
Sandusky Perkins 50, Castalia Margaretta 34
Buckeye Border Conference
Edon 53, North Central 33
Hilltop 54, Fayette 42
Stryker 33, Pettisville 27
Toledo Area Athletic Conference
Cardinal Stritch 51, Maumee Valley Country Day 40
Gibsonburg 34, Toledo Emmanuel Baptist 21
Ottawa Hills 38, Danbury 21
Toledo Christian 48, Northwood 23
Other NW Ohio Games
Arcadia 75, Upper Scioto Valley 73, 2-OT
Lima Perry 48, Vanlue 36
Norwalk Senior 44, Buckeye Central 37
Ottoville 60, McComb 45
Waynesfield 68, Cory-Rawson 51
TOLEDO CITY LEAGUE SEMIFINALS
Toledo Rogers 97, Toledo Woodward 22
Toledo Waite 34, Toledo Start 31

SCHEDULE
Friday’s Events, Feb. 15

PREP BOYS BASKETBALL
Friday’s Results
Blanchard Valley Conference
Arlington 75, Van Buren 43
Cory-Rawson 70, Arcadia 67
Leipsic 69, Pandora-Gilboa 41
Liberty-Benton 45, Vanlue 32
McComb 63, Hardin Northern 25
Three Rivers Athletic Conference
Findlay 71, Oregon Clay 53
Fremont Ross 40, Toledo St. Francis 35
Toledo St. John’s 78, Lima Senior 60
Toledo Whitmer 66, Tol. Cent. Catholic 57
Midland Athletic League
Carey 95, North Baltimore 71
Fremont St. Joseph 63, Hopewell-Loudon 47
Lakota at Bettsville
New Riegel 71, Tiffin Calvert 35
Old Fort 81, Mohawk 70
Seneca East 52, St. Wendelin 23
Northern Buckeye Conference
Lake 60, Fostoria Senior 32
Otsego 41, Elmwood 37
Rossford 74, Eastwood 58
Woodmore 98, Genoa 90, 2-OT
North Central Conference
Buckeye Central 45, Upper Sandusky 34
Bucyrus 58, Crestline 39
Colonel Crawford 59, Wynford 25
Galion Senior 78, Lucas 49
Ontario 78, Riverdale 67
Northern Ohio League
Bellevue 38, Shelby 31
Norwalk Senior 78, Willard 43
Tiffin Columbian 71, Sandusky Senior 67, 2-OT
Northwest Conference
Bluffton 46, Delphos Jefferson 39
Convoy Crestview 39, Columbus Grove 26
Lima Cent. Cath. 79, Allen East 45
Paulding 63, Ada 41
Spencerville 60, Lincolnview 31
Northwest Ohio Athletic League
Archbold 84, Liberty Center 30
Delta 49, Patrick Henry 35
Swanton 55, Montpelier 29
Wauseon 57, Evergreen 35
Western Buckeye League
Defiance 56, Kenton 37
Elida 79, Celina 55
Lima Shawnee 54, Wapakoneta 51
Ottawa-Glandorf 55, Lima Bath 54
Van Wert 60, St. Marys Memorial 52
Firelands Conference
New London 44, Monroeville 37
Norwalk St. Paul 59, Ashland Crestview 52
Plymouth 54, Western Reserve 44
Green Meadows Conference
Ayersville 44, Antwerp 29
Holgate 35, Fairview 25
Tinora 60, Hicksville 47
Wayne Trace 56, Edgerton 50
Midwest Athletic Conference
Coldwater 64, New Knoxville 62
Delphos St. John’s 64, New Bremen 57, OT
Marion Local 71, Parkway 35
Minster 43, Versailles 42
St. Henry 58, Fort Recovery 43
Northern Lakes League
Bowling Green 66, Maumee 62
Perrysburg 66, Sylvania Southview 55
Springfield 40, Anthony Wayne 39
Sylvania Northview 52, Napoleon 50
Putnam County League
Kalida 41, Continental 39
Ohio Cardinal Conference
Clear Fork 68, Ashland Senior 60
Mansfield Senior 85, Orrville 60
West Holmes 77, Mansfield Madison 47
Wooster Senior 49, Lexington 38
Sandusky Bay Conference
Castalia Margaretta 50, Oak Harbor 37
Huron 56, Clyde 52
Port Clinton 55, Milan Edison 52
Sandusky Perkins 65, Sandusky St. Mary’s 47
Buckeye Border Conference
Fayette 40, Hilltop 27
North Central 51, Edon 48
Pettisville 50, Stryker 35
Toledo Area Athletic Conference
Gibsonburg 70, Cardinal Stritch 56
Maumee Valley Country Day 58, Northwood 44
Ottawa Hills 43, Toledo Emmanuel Baptist 28
Toledo Christian 79, Danbury 32
Other NW Ohio Games
Ashland Mapleton 46, South Central 44
Dayton Christian 58, Riverside 29
Fairbanks 51, Lima Perry 42
Heritage Christian 62, Bowling Green Christian Academy 51
Upper Scioto Valley 52, Sidney Lehman 39
PREP GIRLS BASKETBALL
Friday’s Results
Other NW Ohio Games
Miller City 35, Fort Jennings 33

SCHEDULE
Saturday’s Events, Feb. 16

PREP BOYS BASKETBALL
Saturday’s Feb. 16 Results
North Central Conference
Buckeye Central 68, Lucas 47
Ontario 67, Wynford 40
Riverdale 57, Crestline 44
Ashland Crestview at Jeromesville Hillsdale
Northwood 67, Montpelier 60
Danville 43, Mansfield Christian 36
Toledo St. Francis 62, Olmsted Falls 53
South Central 54, Sullivan Black River 39
Fremont Ross 69, Sandusky 49
Castalia Margaretta 65, Monroeville 42
Norwalk St. Paul 63, Sandusky Perkins 58
New London 57, Mansfield St. Peter’s 47
Woodmore 48, Hopewell-Loudon 38
Maumee Valley Country Day 62, Edon 51
Evergreen 53, Delta 52
Fort Recovery 69, Mississinawa Valley 55
Swanton 35, Ottawa Hills 33
Edgerton 67, North Central 48
Wellington School 68, Ridgemont 58
Marion Harding 52, River Valley 50
Fremont St. Joseph 55, Elmwood 45, OT
Buckeye Valley 62, Fairbanks 37
Allen East 82, Waynesfield 70
Antwerp 50, Hilltop 46
Ayersville 39, Stryker 37
Bellevue 53, Clyde 33
Columbus Grove 67, Miller City 56
Columbus St. Francis Desales 48, Arlington 35
Convoy Crestview 60, New Knoxville 36
Fort Jennings 59, Pandora-Gilboa 44
Kalida 63, Van Buren 54
Kenton 54, Shelby 49
Leipsic 55, Ottoville 52
Liberty-Benton 75, Patrick Henry 33
Lima Bath 52, Delphos St. John’s 49
Lima Cent. Cath. 77, Celina 62
Lima Perry 52, Botkins 43
Lima Temple Christian 49, Cory-Rawson 45
Marion Local 49, Russia 46
Massillon Washington 61, Ashland Senior 47
Mohawk 88, Vanlue 33
North Baltimore 61, Arcadia 51
Norwalk Senior 76, Huron 54
Oak Harbor 61, Danbury 31
Ottawa-Glandorf 58, Perrysburg 50
Paulding 58, Bryan 38
Port Clinton 62, Fostoria Senior 51
Sandusky St. Mary’s 75, St. Wendelin 57
Seneca East 57, Colonel Crawford 43
Spencerville 53, New Bremen 44
Tinora 51, Continental 38
Troy 51, Minster 47
Upper Scioto Valley 71, Hardin Northern 46
Versailles 68, Greenville 43
Wadsworth 67, Orrville 51
Wapakoneta 63, Coldwater 51
Wauseon 56, Pettisville 43
Wayne Trace 79, Ada 45
Willard 70, Mansfield Madison 43

PREP GIRLS BASKETBALL
Saturday’s Results
Three Rivers Athletic Conference
Findlay 75, Toledo St. Ursula 28
Northern Ohio League
Bellevue 72, Sandusky Senior 45
Norwalk Senior 50, Tiffin Columbian 28
Shelby 64, Willard 59
Ohio Cardinal Conference
Orrville 79, Clear Fork 25
Other NW Ohio Games
Colonel Crawford 56, Plymouth 23
Western Reserve 55, Lagrange Keystone 16
Delta 46, Evergreen 43
Northwood 42, Old Fort 38
Fort Loramie 92, Riverside 25
Toledo Rogers 74, Toledo Waite 23
Liberty-Benton 47, Anthony Wayne 32
Mansfield St. Peter’s at New London
Maumee 50, Eastwood 47

PREP BOYS BASKETBALL
Tuesday’s Feb. 26 Sectional Semifinals
Division I
AT GALION
Norwalk 79, Sandusky 41
Ashland 50, Mansfield Madison 18
AT LIBERTY-BENTON
Perrysburg (13-8) vs. Lima Senior (7-15), ppd., rescheduled Wednesday, 6:15
Findlay (14-8) vs. Oregon Clay (1-20), ppd., rescheduled Wednesday, 8
AT TOLEDO CENTRAL CATHOLIC
Toledo St. Francis 49, Sylvania Northview 43
Springfield 59, Toledo Bowsher 53
AT TOLEDO WHITMER
Toledo Rogers 91, Toledo Waite 44
Toledo Start 46, Maumee 38, OT
Division II
AT LIMA SENIOR
Lima Bath 75, Lima Shawnee 55
St. Marys Memorial 60, Kenton 50
AT BUCYRUS
Upper Sandusky 55, Shelby 55
AT SWANTON
Defiance 58, Eastwood 39
Otsego 52, Wauseon 46
AT OREGON CLAY
Sandusky Perkins 75, Edison 49
Bellevue 71, Port Clinton 34
Division III
AT FINDLAY
Fostoria 59, Lakota 47
Carey 81, Van Buren 54
AT WAPAKONETA
Delphos Jefferson 82, Allen East 69
AT DEFIANCE
Fairview 66, Hicksville 54
Tinora 62, Paulding 59
AT OTSEGO
Swanton 63, Patrick Henry 55
Liberty Center 53, Delta 45
AT LEXINGTON
Ontario 70, Ashland Crestview 26
Wynford 67, Seneca East 60, OT
AT SANDUSKY
Margaretta 77, Genoa 65
Western Reserve 57, Woodmore 51
Division IV
AT KENTON
Ridgemont 46, Ada 45
AT OTTAWA-GLANDORF
McComb 45, Pandora-Gilboa 33
AT BRYAN
North Central (9-13) vs. Montpelier (1-20), ppd., rescheduled Thursday, 8
AT PAULDING
Kalida 50, Ayersville 47, OT
AT FOSTORIA
Tiffin Calvert 84, Mohawk 70
AT EASTWOOD
Cardinal Stritch (12-10) vs. Maumee Valley Country Day (12-9), ppd., rescheduled Thursday
AT ONTARIO
Mansfield Christian 23, Lucas 20
Mansfield St. Peter’s 53, Crestline 38
AT NORWALK
Plymouth 67, Sandusky St. Mary’s 47
Norwalk St. Paul 60, South Central 35
AT COLDWATER
Marion Local 47, Fort Recovery 43
AT VAN WERT
Ottoville 41, Lima Perry 34