The Buzz

HomeBlanchard River BuzzPrep Scores & Schedules: 05-19-17

Prep Scores & Schedules: 05-19-17

PREP BASEBALL
OHSAA District Semifinals
Division I
AT BOWLING GREEN CARTER PARK
Anthony Wayne 12, Sylvania Northview 6
Perrysburg 8, Sylvania Southview 5
DISTRICT FINAL: (2) Anthony Wayne (20-7) vs. (6) Perrysburg (13-12), Friday, 6 p.m.
Division II
AT HEIDELBERG UNIVERSITY
Clyde 12, Bellevue 11
Lexington 4, Kenton 3, 11 innings
DISTRICT FINAL: (6) Clyde vs. Lexington, Saturday, 1
AT PATRICK HENRY
Wapakoneta 11, Celina 1
(6) Defiance vs. (7) Maumee, ppd., rescheduled Friday, 5
DISTRICT FINAL: (1) Wapakoneta (21-3) vs. (6) Defiance-(7) Maumee winner, Saturday, 1
Division III
AT GALION
Margaretta 7, Galion 5
Clear Fork 10, Edison 1
DISTRICT FINAL: (9) Margaretta vs. (2) Clear Fork, Saturday, 1
AT BOWLING GREEN CARTER PARK
Lake 3, Ottawa Hills 2
(2) Eastwood vs. (3) Rossford, ppd., rescheduled Friday, 3:30
DISTRICT FINAL: (1) Lake vs. (2) Eastwood-(3) Rossford, Saturday, 1
AT DEFIANCE
Fairview 3, Tinora 2
(2) Archbold vs. (3) Swanton, suspended, rescheduled Friday, 5
DISTRICT FINAL: (1) Fairview (21-5) vs. (2) Archbold-(3) Swanton, Saturday, 1
AT ELIDA
Ottawa-Glandorf 2, Spencerville 0
Coldwater 2, Lima Central Catholic 0
DISTRICT FINAL: (1) Ottawa-Glandorf (18-7) vs. (2) Coldwater, Saturday, 1
Division IV
AT GALION
New London 3, Wynford 1
Norwalk St. Paul 5, Plymouth 4
DISTRICT FINAL: (1) New London (18-7) vs. (2) Norwalk St. Paul (20-5), Friday, 5
AT COLDWATER
Parkway 14, Fort Recovery 3, 6 innings
Minster 2, Delphos St. John’s 0
DISTRICT FINAL: (5) Parkway (11-11) vs. (3) Minster (20-7),Friday, 7:30
AT BRYAN
Ayersville 2, Stryker 0
Edon 11, Hicksville 4
DISTRICT FINAL: (3) Ayersville (14-11) vs. (7) Edon (12-10), Friday, 5
AT OTTAWA-GLANDORF
Kalida 5, McComb 4
Leipsic 6, Miller City 4
DISTRICT FINAL: (4) Kalida (13-9) vs. (2) Leipsic (21-5), Friday, 5
AT CLYDE
Tiffin Calvert 13, Mohawk 1
New Riegel 14, Lakota 3
DISTRICT FINAL: (2) New Riegel (19-5) vs. (3) Tiffin Calvert (12-9) , Friday, 5
PREP SOFTBALL
OHSAA District Semifinals
Division I
AT MAUMEE ROLF PARK
Perrysburg 10, Sylvania Southview 8
Springfield 7, Oregon Clay 1
DISTRICT FINAL: (4) Springfield (19-5) vs. (2) Perrysburg (20-1-1), Friday, 5
AT BOWLING GREEN STATE UNIVERSITY
Toledo Whitmer 4, Anthony Wayne 3
Toledo Notre Dame 10, Ashland 0
DISTRICT FINAL: (5) Toledo Whitmer (18-6) vs. (3) Toledo Notre Dame (20-4), Friday, 5
Division II
AT GENOA
Oak Harbor 14, Toledo Central Catholic 2, 5 innings
Maumee 17, Bowling Green 1, 5 innings
DISTRICT FINAL: (1) Oak Harbor (27-1) vs. (2) Maumee (18-7), Saturday, noon
AT EDISON
Upper Sandusky 8, Bellevue 7
Clear Fork 6, Shelby 4
DISTRICT FINAL: (4) Upper Sandusky (22-4) vs. (1) Clear Fork, Saturday, noon
AT MILLER CITY
Napoleon 12, Defiance 1
Wapakoneta 10, Bryan 0
DISTRICT FINAL: (3) Napoleon (15-6) vs. (1) Wapakoneta (18-3), Saturday, noon
Division III
AT MAUMEE ROLF PARK
Eastwood 10, Ottawa Hills 0, 6 innings
Archbold 2, Otsego 0
DISTRICT FINAL: (1) Eastwood (24-3) vs. (3) Archbold (20-6), Saturday, noon
AT LEXINGTON
Colonel Crawford 5, Edison 2
Galion 10, Willard 0, 5 innings
DISTRICT FINAL: (1) Colonel Crawford (19-5) vs. (3) Galion (17-10), Friday, 5
AT LIMA BATH
Patrick Henry 8, Allen East 0
Coldwater 2, Tinora 0
DISTRICT FINAL: (2) Patrick Henry (19-7) vs. (4) Coldwater (16-8), Friday, 5
Division IV
AT FOSTORIA
Columbus Grove 6, Hardin Northern 2
Carey 13, North Baltimore 7
DISTRICT FINAL: (1) Columbus Grove (18-2) vs. (4) Carey (14-5), Friday, 5
AT ELIDA
Convoy Crestview 2, Hicksville 0
Antwerp 6, Continental 1
DISTRICT FINAL: (3) Convoy Crestview (13-11) vs. (2) Antwerp (13-6) , Friday, 5
AT OAK HARBOR
Gibsonburg 13, Lakota 0, 5 innings
Old Fort 7, New Riegel 4
DISTRICT FINAL: (1) Gibsonburg (23-0) vs. (3) Old Fort (19-3), Saturday, noon
AT BRYAN
Hilltop 5, Edgerton 4
North Central 11, Fairview 5
DISTRICT FINAL: (3) Hilltop (19-9) vs.(4) North Central (13-5), Friday, 5
AT WAPAKONETA
Parkway 15, Ada 0, 5 innings
Minster 19, New Bremen 5, 5 innings
DISTRICT FINAL: Parkway (21-1) vs. Minster (17-10), Friday, 5
AT SHELBY
Lucas 11, Crestline 3
Mohawk 9, Monroeville 2
DISTRICT FINAL: (1) Lucas vs. (4) Mohawk (15-9), Friday, 5

SCHEDULE
Friday’s Events
College Athletics
WOMEN’S GOLF
NCAA Division II championships at Findlay Country Club
Prep Softball
Lake at Fostoria (NBC), 5
Carey at Wynford (N10), 5
Prep Baseball
Findlay at Oregon Clay (TRAC), 5
Lake at Fostoria (NBC), 5
Carey at Wynford (N10), 5
Prep Track
Findlay in Division I district at Tiffin
Fostoria & Liberty-Benton in Division II district at Oak Harbor
Ottawa-Glandorf & Upper Sandusky in Division II district at Defiance